Najinšpiratívnejšie knihy o komunikácii, ktoré sme tento rok čítali

V tomto článku vám prinášame výber najzaujímavejšich kníh o komunikácii, ktoré sme za tento rok čítali. Môže vám poslúžiť ako inšpirácia na vianočný darček, alebo ako tip, ktoré knihy si prečítať v budúcom roku.

Zároveň budeme radi, ak nám aj vy napíšte (napríklad do komentárov), ktoré knihy boli najviac inšpiratívne pre vás. Poďme sa pozrieť na náš výber,

Knihy o komunikácii

Mišov výber

Podivín – Ricardo Semler

Túto knihu som si kúpil po tom, čo som sa začal hlbšie zaoberať slobodnými firmami. Bola to moja prvá kniha na túto tému (aj keď následne som prečítal asi ďalších 5, tak ma inšpirovala).

Ricardo Semler je podľa mňa revolučný mysliteľ, a jeho schopnosť potlačiť vlastné ego, vzdať sa potreby kontrolovať druhých a urobiť vďaka tomu firmu omnoho efektívnejšou a „dospelejšou“ znamenala pre mňa úplný aha-moment – naozaj sa to dá aj inak. Hneď po prečítaní som dal dokopy nástrel našej firemnej kultúry asi na 25 strán a s nadšením som ho odprezentoval ostatným.

Až po druhom prečítaní som pochopil, akú blbosť som urobil 😀 Moje nadšenie prehlušilo samotnú podstatu firemnej kultúry slobodnej firmy – že aby ľudia mali vzťah ku kultúre, musia ju aktívne spoluvytvárať, nie len s ňou súhlasiť. Napriek tomu, že sa spísaná kultúra každému páčila, nikto okrem mňa k tejto kultúre nemal hlbší vzťah, ktorý vznikne len vtedy, ak je človek od začiatku aktívne zapojený v procese tvorby.

Táto kniha mi nedala len jednorazovú inšpiráciu, ale aj príležitosť niečo sa naučiť na svojich vlastných činoch, a na reálnych skúsenostiach človeka, ktorý si niečím podobným prechádzal desiatky rokov.

Authentic Conversations – Maren a Jamie Showkeir

Pre mňa top kniha, ktorú som v živote čítal. A to som ju čítal celú už asi 5 krát, plus ju používam každodenne. Výborne je v nej vysvetlené, aký obrovský rozdiel je medzi manipulatívnou a autentickou komunikáciou, a to hlavne v ich dopadoch na angažovanosť a preberanie zodpovednosti zo strany zamestnancov a spolupracovníkov.

Sú v nej popísané chyby, ku ktorým lídri často skĺzavajú, a po opakovanom čítaní si často uvedomím, že mám pred sebou stále veľmi veľa práce. Táto kniha mi však túto prácu výrazne uľahčuje. Odporúčam každému, kto vedie nejaký tím ľudí, ale je tu veľa užitočného aj pre život mimo pracovného prostredia.

Kniha je zatiaľ len v angličtine :/

Maťov výber

Myšlení rychlé a pomalé – Daniel Kahneman

Táto kniha sa nedá prečítať na jedno sústo. Je to kniha, ku ktorej sa budete neustále vracať. Zrozumiteľným a pritom odborným spôsobom sú popísané jednotlivé rozhodovacie procesy a chyby, ktorých sa pri myslení dopúšťame. Kniha je plná príkladov a zaujímavých výskumov.

Vrelo odporúčam prečítať najmä vtedy, ak ťa zaujíma, akým spôsobom rozmýšľajú druhí alebo ak sa často dostávaš do argumentačných prestreliek.

1984 – George Orwell

Dlhšie som si chcel túto knihu prečítať a až tento rok sa mi dostala do ruky. Asi som musel na ňu dozrieť 🙂 Inšpiratívny a zároveň pre mňa odstrašujúci príbeh, ktorý mi umožnil zamyslieť sa nad tým, ako jednoducho je možné človeka ovplyvniť, len prostredníctvom manipulácie s prostredím.

Odporúčam prečítať ak máš rád scifi beletriu, ktorá ťa prinúti zamýšľať sa.

Ľubkin výber

The Danish Way of Parenting – J.J. Alexander, I.D. Sandahl

Kníh o výchove a rodičovstve mám dosť, keďže je to moja srdcová téma. Táto knižka ma zaujala svojím podtitulom (What the happiest people in the world know about raising confident, capable kids) a hneď som vedela, že ju chcem mať.

Čítala sa mi veľmi dobre a rýchlo, pretože perfektne sedí s našou filozofiou Otvorenej hry. Použila som ju i pri tvorbe prednášky o zvládaní emócií vo vzťahu rodič-dieťa, či pri písaní článkov. Verím, že ju využijem aj pri tvorbe ďalších prednášok a workshopov a čo je hlavné, vo svojom každodennom živote – túto knižku si jednoznačne nechám na poličke, ktorú mám po ruke!

Kniha je zatiaľ len v angličtine :/