Môžu byť Vianoce bez stresu?

Niektoré životné obdobia, či udalosti sú jednoducho stresujúce pre každého, kto má zdravý ľudský mozog. Patria medzi ne napríklad úmrtie blízkej osoby, sťahovanie, zmena práce, ale i narodenie dieťaťa, svadba, či práve Vianoce. Stres môže byť taktiež “nákazlivý” – aj ak samotná udalosť na vás vplýva len málo, môžete byť nervózni z toho, ako sa správajú ľudia okolo vás. Stresu sa málokedy dá úplne vyhnúť. A ani by sme to nemali chcieť. Je to totiž prirodzená reakcia organizmu na záťaž, ktorá nám pomáha nabudiť sa a danú záťaž zvládnuť.

Ak je stresu priveľa

Ak je však stresu priveľa, tak má aj negatívne účinky. Prejaví sa to nielen na našej nálade, ale z dlhodobého hľadiska i na našom zdraví. Aby sme mohli stres efektívne zredukovať, je žiaduce zistiť, aké sú jeho konkrétne spúšťače. Tieto sa môžu u rôznych ľudí do istej miery líšiť. Čo vás napríklad najviac stresuje pred Vianocami? Dá sa tomu vyhnúť?

Ak nemáte radi masy ľudí, môžete nakupovať cez internet. Ak neznášate časový stres, môžete nakúpiť vianočné darčeky v predstihu. Pamätám si, že kým sme boli so sestrou príliš malé na to, aby sme na Štedrý deň mame pomáhali v kuchyni, tak nás otec zvykol brávať na celý deň niekam von, aby sme sa jej nemotali pod nohy. Majúc malého syna to dnes už úplne chápem!

Vysoké očakávania

Osobne taktiež často podľahnem mojej vlastnej predstave dokonalého výsledku. Na Štedrý večer chcem mať všetko perfektné – lebo to bude predsa radosť! Alebo nie? Veruže skôr nie. Stáva sa to aj vám? Že si nastavíte príliš vysoké očakávania, ktoré potom plníte s vyplazeným jazykom? Čo nám vlastne bráni užiť si Vianoce napríklad tak, ako keď sme boli deti? Pocit zodpovenosti? Strach, že niečo nevíde?

Občas sa mi sníva, že sa zobudím a zistím, že som úplne zabudla na to, že už sú Vianoce. Nemáme stromček, darčeky, jedlo, proste nič… Je to hrozný pocit. Nič horšie sa už stať nemohlo! Teraz, keď si na tento sen spomínam si však vravím – ale veď to je výborné! Naozaj sa nič horšie nestane! Prinajhoršom by sme proste nemali Vianoce. V lepšom prípade sa nám iba pripečú rezne, zabudneme kúpiť darček babičke a nebudú svietiť svetielka na stromčeku. A prinajlepšom? Nechajme sa prekvapiť. Ak svoje očakávania nastavíme nižšie, je dosť pravdepodobné, že naozaj budeme príjemne prekvapení.

Potláčanie emócií nefunguje

Spoľahlivým zdrojom stresu sú samozrejme aj vzťahy. Naši najbliižší nám zrejme občas “lezú na nervy”, “máme ich plné zuby”, či nás priam “vytáčajú do nepríčetnosti”. Aby sme takéto chvíle rýchlejšie a lepšie preklenuli, pomôžu nám dve veci – akcepovať svoje emócie a zdržať sa akéhokoľvek hodnotenia. Keď cítime sklamanie, hnev, strach, či iné negatívne emócie, najrýchlešie odoznejú práve vtedy, keď ich precítime a prijmeme. Snažiť sa nemať negatívne emócie jednoducho nefunguje.

A čo to znamená zdržať sa akéhokoľvek hodnotenia nášho prežívania? Hodnotením myslíme myšlienky ako napríklad: “Zase som sa nahneval úplne zbytočne!” “V tejto situácii by som sa predsa mal tešiť!” “Prečo sa len nedokážem lepšie ovládať?” To čo prežívate, je prirodzeným dôsledkom toho, že ste človek a máte emócie. A našťastie žiadna emócia netrvá večne. Samozrejme nepomáha ani hodnotiť, či obvinovať druhých. Radšej im povedzte, že potrebujete chvíľu, aby ste sa upokojili.

Vianoce bez stresu: Byť tu a teraz

Keď chcete zažívať viac pozitívnych emócií  – či už sami alebo v prítomnosti druhých, skúste jednoducho vnímať aktuálny moment. Buďte pri štedrovečernom stole prítomní duchom aj telom. V jednom kreslenom vtipe sedí muž v kancelárii a myslí na golf, na golfe myslí na sex a počas sexu so svojou ženou myslí na prácu… Pozerajte sa okolo seba, všímajte si, ako veci a ľudia okolo vás vyzerajú, aké zvuky počujete a aké vône cítite práve teraz. Nehodnoťte, iba vnímajte. Budete mať viac dôvodov na pozitívne emócie.

Tento prístup vychádza z procesu mindfulness, ktorý si v posledných desaťročiach získal nielen obľubu, ale aj intenzívny vedecký záujem. Je to v dnešnej dobe jeden z mála veľmi dôkladne zdokumentovaných psychologických prístupov, ktorý prináša širokú škálu benefitov v oblasti psychického aj fyzického zdravia, výkonnosti, prevencie stresu a úzkosti, a v ďalších oblastiach. Ak by ste mali záujem osvojiť si tento prístup, odporúčame napríklad knihu Mindfulness za 8 týdnů.
Chcete sa dozvedieť ešte viac o tom, ako funguje stres a ako sa „odstresovať“? Príďte na niektorú z našich prednáškok o strese.

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *