Na Vianoce neupratuj

Autorka ilustrácie / pohľadnice: Alžbeta Žatkuliaková @alizabeths_art

Nemusíš mať všetko upratané. Aspoň raz v roku si poriadne oddýchni.

Pozná to každý z nás. V kalendári začína svietiť decembrový dátum – áno, akýkoľkvek, aj tak všetci vieme, že sa postupne schyľuje k dňu D – k Vianociam. Vianoce sú všade po svete veľkým sviatkom, ktorému sa pripisuje obrovský význam. Niekedy možno aj prehnaný? Ale o tom potom. 

V posledných rokoch – a možno to tu bolo aj dávno predtým – sa s Vianocami u väčšiny ľudí spája slovo stres. Pýtaš sa prečo, keď vieš, že Vianoce majú byť sviatkom radosti a pokoja? Tých príčin je naozaj veľa. Najväčšiu kategóriu stresorov predstavujú nasledovné oblasti:

 • upratovanie  
 • varenie
 • stretávanie sa s blízkymi
 • nakupovanie darčekov
 • zvládanie vlastných emócií
 • samota

Keby sme si mali každú z oblastí rozobrať na drobné, prídeme naozaj na to, že Vianoce sú jeden stresujúci kolotoč. Pristavme sa pri prvej odrážke – vianočné upratovanie. Myslím, že sa nemýlim ak poviem, že sa to rieši v každej jednej domácnosti. U niekoho skôr, u niekoho neskôr. Kedy si konečne uvedomíme, že Vianoce nesúvisia s tým, ako veľmi máme uprataný byt? Nesúvisia ani s tým, či ste doma umyli alebo neumyli okná. A tobôž nie s tým, či vôbec a ako dlho ste upratovali. Však to o tom absolútne nie je! 

Vianoce sú naozaj časom, kedy by sme sa mali všetci na chvíľu zastaviť. Aj napriek tomu, že na knižnici je prach alebo na zemi vrstva špiny. Vianoce sú o oddychu a prítomnom okamihu. O tom, aby sme prežívali tento čas TU a TERAZ.    

Vezmime si to takto – upratovanie je aktivita, ktorú robíme počas roka takmer neustále. Vždy sa nájde niečo, čo bude v neporiadku. Prečo ale máme potrebu upratovať na Vianoce, keď máme mať vyložené nohy? Asi je to práve kvôli očakávaniam. Nás samých, rodiny, ostatných ľudí v našom okolí, ktorí sa zastavia na návšteve počas sviatkov.

Skús možno tento rok očariť a splniť očakávania vyššie spomenutých osôb iným spôsobom. raj sa na to, čo je dôležité. V prvom rade na seba – cítiť sa v poriadku a oddýchnuto a preniesť tak na blízkych dobrú energiu. Na to, aby tvoj domov voňal nie čistotou a vôňou čistiacich prostriedkov, ale vôňou DOMOVA. 

A ak predsa len trváš na tom, že chceš mať svoju domácnosť čistú, je to úplne v poriadku. Každý sme nejaký (alebo v tomto prípade skôr každá sme nejaká :D) a netreba potláčať svoje ja. Išlo tu skôr o to, aby poriadok nepresahoval to, na čom počas Vianoc najviac záleží.

A preto ti na záver prikladá tipy, ako s poriadkom počas vianočných sviatkov prípadne pred nimi čo najrýchlejšie ,,zatočiť”:

 1. Upratovanie si vopred dôkladne naplánuj.
 2. Nakúp si všetky potrebné pomôcky, ktoré sa ti počas toho zídu.
 3. Popros členov rodiny o spoluprácu a spravte si z toho spoločný zábavný čas.
 4. Stanov si deadline, dokedy to všetko chceš mať hotové, aby ste sa mohli tešiť na patričný oddych.
 5. Ak to náhodou nestíhaš, urob si v byte prítmie – hostia si to v takom prípade vôbec nevšimnú 🙂