Ako vyzerá pravá asertivita?

Byť asertívnym nie je spočiatku ľahké. Na začiatku je to cesta plná premáhania. Človek to chce mnoho krát vzdať a vrátiť sa k jednoduchším formám reakcií, či už agresívnym, pasívnym alebo manipulatívnym.

Asertivita je hlavne o pevnom rozhodnutí a jasnom cieli, ku ktorému sa chceme priblížiť.

Je to schopnosť a životný štýl zároveň, ktorý vyžaduje neustálu bdelosť a tréning.

Vždy, keď sa povie asertiívna komunikácia alebo asertívny človek, objaví sa mi v mysli predstava tváre, ktorej jedno oko sa pozerá smerom von do sveta na druhých ľudí, sledujúc ich prežívanie a správanie, pričom druhé je nasmerované do vnútra a sleduje svoje vlastné prežívanie a správanie.

Asertivita sa teda skladá z dvoch častí:

Prvá časť pozostáva zo súboru hodnôt a komunikačných techník.

Druhá časť je tvorená snahou o pochopenie druhého a snahou o nájdenie riešenia, ktoré prinesie výhru obom stranám.

Súbor asertívnych hodnôt a komunikačných techník

Prvou zo základných hodnôt asertivity je rešpekt k druhým ľuďom.

Človek žijúci s asertívnym vnútorným nastavením rešpektuje každú bytosť na základnej ľudskej úrovni. Slovo rešpektovať v tomto kontexte je použité ako synonymum pre akceptáciu. Nejedná sa teda o rešpekt vo forme uznania, ktorý si môže niekto získať svojimi zásluhami alebo prístupom.

Asertivita ako spôsob života automaticky rešpektuje/akceptuje druhých ľudí s ich názormi a hodnotami.

Neznamená to však, že ak niekoho rešpektujem, tak automaticky súhlasím aj s jeho názormi. Rešpektujeme skôr to, že je to ľudská bytosť, ktorá má rovnaké práva a povinnosti ako my a zároveň má svoj pohľad na svet, s ktorým nemusíme súhlasiť. To, že s niečím nesúhlasíme však neznamená, že druhého prestaneme rešpektovať/akceptovať.

Druhou základnou hodnotou asertivity je rovnocennosť. Z pohľadu asertivity sme si všetci rovní a ako som spomínal vyššie, všetci máme rovnaké práva a povinnosti. Nikto nie je nad nikoho postavený. Nikto nie je nikomu nadradený.

Treťou hodnotou je zodpovednosť. Asertívny človek preberá zodpovednosť za svoje činy a prežívanie. Uvedomuje si, že jeho myšlienky a emócie sú jeho zodpovednosťou, lebo len on jediný ich môže najviac ovplyvniť. Neobviňuje teda druhých ľudí za to, že zapríčinili jeho správanie.

Od asertívneho človeka budete ťažko počuť vetu: „Ja som sa naozaj snažil byť kľudný, no to, ako si sa správala, mi nedalo inú možnosť než vybuchnúť a ublížiť ti.“

Asertívny človek by povedal skôr: „Prepáč, že som vybuchol, nezvládol som svoje emócie, mrzí ma to a chápem, ak sa rozhodneš na mňa hnevať.“

So zodpovednosťou úzko súvisí neustála práca na sebe. Asertívny človek si je vedomý, že na to, aby dokázal pracovať so svojimi myšlienkami a emóciami, musí byť neustále v strehu. Neustále si musí byť vedomý svojho vlastného prežívania, aby v prípade potreby mohol s neželanými emóciami či myšlienkami pracovať.

Neustálym poznávaním zákonitostí psychiky získava takýto človek množstvo nástrojov, ktoré mu pomáhajú na jeho ceste k vyrovnaným reakciám.

Prejavom vnútorných hodnôt je správanie a spôsob komunikácie. Existuje niekoľko asertívnych techník, pomocou ktorých sa dajú komunikovať hodnoty zmienené vyššie. Samotné poznanie asertívnych techník nerobí z nikoho asertívneho človeka. Techniky bez vnútorného nastavenia sú stále len techniky, ktoré môžu byť použité agresívnym či manipulatívnym spôsobom. To isté platí aj pre vnútorné nastavenie. Ak má človek asertívne hodnoty, no nepozná techniky ako ich prejaviť, môže sa stať, že omylom skĺzne do iného druhu komunikácie, čo si spätne môže vyčítať.

Asertivita je ako kladivo. Keď nemáte ujasnené hodnoty, môžete ním susedovi v zápale hnevu rozmlátiť dvere. Na druhej strane, ak máte jasno, že susedovi chcete pomôcť, no neviete poriadne držať kladivo v ruke, tak mu asi veľmi nepomôžete a možno dokonca spôsobíte ešte väčšiu škodu.

Pochopenie druhého a snahy o nájdenie win-win situácie

Oko smerujúce von sa neustále pozerá na druhých a snaží sa pochopiť ich správanie a zámery. Sledujeme ich správanie, vyhodnocujeme, aké techniky používajú a snažíme sa prísť na to, aký majú zámer. Čo chcú dosiahnuť. Je totiž možné, že majú dobrý zámer, len ho nevedia odkomunikovať alebo, že majú nepriateľský zámer, ktorý je zabalený do pozlátka manipulatívnych techník.

Pochopením druhých získavame priestor pre hľadanie spoločnej reči. Môžeme sa pokúsiť dosiahnuť win-win situáciu, v ktorej každá zo zúčastnených strán vyhráva. Nikto teda neodchádza porazený či ponížený, ale naopak, všetci sú s výsledkom spokojní, čo podporuje a utužuje vzájomné vzťahy a dôveru.

Ísť po ceste asertivity je namáhavé, no z mojej vlastnej skúsenosti to stojí za to. Tak ako všetko, aj asertivita má svoje výhody a nevýhody. Je len na vás, čo si vyberiete.

Pre mňa osobne asertivita znamená maximálne množstvo slobody, ktoré si viem na tomto svete predstaviť. Viem totiž, že to, ako sa v živote mám, je moja vlastná zodpovednosť a to mi dáva silu meniť svet, v ktorom žijem.

Ak sa chceš vydať po ceste asertivity, odporúčam knihu s názvom Respektovat a být respektován.

Prajem ti veľa úspechov na tvojej ceste.

Chceš ešte viac zdokonaliť svoje komunikačné schopnosti? Prihlás sa na niektorý z našich workshopov.  

2 Comments

  1. Lucia Branicka 12. januára 2017 at 14:51

    Veľmi rada by som chcela raz vedieť vo všetkých situáciách komunikovať asertívne. Niekedy ma emócie a myšlienky prevalcovali tak, že som stratila nad nimi kontrolu a sama som sa čudovala a po upokojení emócií ľutovala, ako som komunikovala. Preto je dôležité dávať neustále pozornosť aj na seba, svoje vnútro, mať pod kontrolou svoje emócie. Len jednosmerné smerovanie von, na druhého človeka môže viesť k tomu, že stratíme sami seba a emócie nás úplne ovládnu.

    Reply
    1. Martin Čajko 12. januára 2017 at 16:59

      Súhlasím s tebou, že sebareflexia je v komunikácii veľmi dôležitá a dodal by som, že byť vo všetkých situáciách asertívny sa z môjho pohľadu asi nedá. To, že robíme chyby, že sme emotívni z nás robí ľudí a zároveň nás to posúva ďalej.
      Páči sa mi a teší ma tvoja chuť rásť a byť neustále lepšia v komunikácii :). Je to podľa mňa najlepšia cesta k dlhodobo pevným a spokojným vzťahom :).

      Reply

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *