Zatrénujte si detekciu manipulácie a môžete získať zaujímavé odmeny

Na začiatok by sme vám radi položili jednu otázku: Čo vás zaujalo viac, možnosť zatrénovať si alebo možnosť získať zaujímavé odmeny? Pri obrane proti manipulácii je dôležité vedieť, voči ktorým apelom máme prirodzenú odolnosť, a voči ktorým je naša odolnosť slabšia. Zvýši to naše šance všimnúť si prípadnú manipuláciu. Ďalším spôsobom, ako zvýšiť svoju citlivosť, je všímať si, ako vyzerajú jednotlivé techniky ovplyvňovania.

Poďte si teda trochu zatrénovať.

V texte na tejto stránke sú použité rôzne techniky ovplyvňovania a manipulácie. Odhaľte ich čo najviac.

Napíšte nám na e-mailovú adresu info@otvorenahra.sk, aké techniky a princípy ste odhalili. Píšte nám do 28.5.2016.

Autori 3 najprepracovanejších analýz, podľa hodnotenia tajnej dvojčlennej odbornej poroty :-), budú mať možnosť vybrať si medzi zľavou 10 eur na ľubovoľný workshop alebo 1000 Neurami použiteľnými na tréning na stránke. A ak s tým budú autori súhlasiť, zverejníme ich postrehy a úvahy v článku. Svoje analýzy nám posielajte do 28.5.2016.

A tu je sľúbený text:

Sme veľmi radi, že ste sa rozhodli zistiť niečo viac o manipulácii a najmä o spôsoboch, ako sa proti nej brániť. Možno budete súhlasiť s našim názorom, že v dnešnej dobe komunikujeme viac, ako kedykoľvek predtým, a preto sme vystavení aj omnoho väčšiemu množstvu pokusov o manipuláciu. Navyše, nikto z nás zrejme nie je šťastný, keď má pocit, že je manipulovaný. A to je iba vrchol ľadovca, pretože najšikovnejšia manipulácia je tá, ktorú si ani vôbec nevšimneme. Preto je jedinou možnosťou naučiť sa viac o manipulatívnych technikách, o tom ako fungujú a ako ich rozpoznať. Toto si samozrejme väčšina ľudí uvedomuje, ale napriek tomu sa málokto vytrvalo venuje tréningu.

Už len tým, že si čítate tento text a zamýšľate sa nad technikami, ktoré sú v ňom ukryté, sa odlišujete od väčšiny. Nie ste len pasívnym prijímateľom komunikácie. Chcete vedieť viac, chcete mať lepšiu kontrolu a najmä väčšiu flexibilitu počas každodenných situácií. Čím viac znalostí a možností máte, tým lepšiu reakciu si môžete vybrať, nech je situácia akokoľvek zložitá. Lepšia reakcia znamená väčšiu úspešnosť, nech už sa jedná o pracovné alebo osobné záležitosti. A to prirodzene vedie k väčšej spokojnosti, lepším ziskom, krajšiemu životu. Dokážete si predstaviť, že by ste sa na túto cestu vydali?

Súhlasíme, že to miestami znie možno až príliš pozitívne, a radi by sme dodali, že nejde o to, čo vám môžeme ponúknuť my, ale ide o to, čo sa vďaka výrazne rozšírenej flexibilite v komunikácii rozhodnete urobiť vy sami. Aké by to pre vás bolo, keby ste vedeli reagovať na takmer akúkoľvek snahu o manipuláciu rýchlo a elegantne? Najlepšie možno bude, ak si spomeniete na nejakú ťažkú komunikačnú situáciu z posledného obdobia a všimnete si, ako by ste sa cítili, keby sa táto situácia vyvinula presne podľa vašich predstáv. Bol by celkový dojem odlišný? A aký by to malo vplyv na vašu sebadôveru a na ďalšie podobné situácie? Z vlastných skúseností vieme povedať, že to nielen stojí za to, ale že naučiť sa obranu proti manipulácii bolo jedným z najlepších životných rozhodnutí, aké sme doteraz stihli urobiť. A prirodzene nám to potvrdzuje aj drvivá väčšina našich spokojných klientov v spätných väzbách, ktoré dostávame.

Nejde však o to, čo hovoríme my alebo naši klienti, ale ide o to, čo si vďaka tomu odnesiete vy. Či už to bude lepší prehľad, kontrola nad situáciami alebo úspešné použitie komunikačných nástrojov, bude to len a len vaše rozhodnutie, kedy sa začnete tréningu obrany proti manipulácii venovať. Jednou vynikajúcou príležitosťou je celodenný workshop „Ako nemanipulovať a ako nebyť manipulovaný“. Vďaka bohatým interakciám, rôznym aktivitám a hrám, a diskusnej forme získate impulz, vďaka ktorému sa budete na komunikáciu pozerať v úplne inom svetle. Má to samozrejme aj svoje nevýhody, pretože neraz budete vidieť manipuláciu a ovplyvňovanie všade okolo seba. A možno budete musieť prehodnotiť niektoré svoje vzťahy s nie úplne úprimnými ľuďmi. Je to tak preto, že tieto nevýhody (alebo sú to výhody?) úzko súvisia s novými schopnosťami.

Schopnosť detekovať manipuláciu je prvým predpokladom úspešnej obrany. Ďalšími krokmi sú: poznať svoje vnútorné nastavenie, schopnosť reagovať flexibilne a schopnosť použiť rôzne obranné techniky.

Zaujala vás táto téma? Do hĺbky sa jej venujeme na workshope „Ako nemanipulovať a nebyť manipulovaný“.

4 Comments

 1. Zita Lenártová 1. júna 2016 at 23:08

  Priznám sa, že som si k tomu článku začala robiť poznámky a úplne som naňho potom zabudla… ešte vám to viem poslať, či ste to už uzavreli? 🙂

  Reply
  1. Michal Šoltés 16. júna 2016 at 13:27

   Pokoje nám pošli svoju analýzu, veľmi radi si ju prečítame a zhodnotíme 🙂

   Reply
 2. Jarmila Semanová 21. júla 2017 at 14:15

  Je to pre mňa zaujímavé. Ďakujem.

  Reply

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *