Ako úspešní reagujú na zmeny

Hedvigu v práci povýšili. K doterajšej práci jej pribudlo viac starostí a zodpovednosti. Čo ju vôbec neteší. O nič z toho neprosila. Chcela si len v pokoji robiť svoju prácu, ktorú má rada. Teraz sa však musí rozhodnúť, ako bude na túto zmenu reagovať.

3 efektívne spôsoby, ako úspešní ľudia reagujú na životné zmeny

Change it (zmeňte to)

Nepáči sa vám daný stav? Zmeňte ho.

Hedviga môže požiadať šéfa, aby svoje rozhodnutie zvážil. Môže mu vysvetliť svoje dôvody, prečo nechce byť povýšená. Môže za seba navrhnúť niekoho lepšieho na povýšenie. Môže sa pokúsiť nájsť medzi kolegami niekoho, kto by chcel jej miesto a podobne.

Jednoducho povedané má viaceré možnosti, ako situáciu zmeniť a vylepšiť v svoj, aj šéfov prospech.

Leave it (odíďte)

Nepáči sa vám zmena, ktorá nastala? Nedokázali ste to zmeniť? Môžete pokojne odísť.

Hedviga si môže zvážiť všetky výhody a nevýhody povýšenia a na základe toho sa rozhodnúť, či sa jej naďalej oplatí vo firme zostať. Ak sa jej nepodarilo situáciu zmeniť (zostáva aj naďalej povýšená) a nie je na firmu viazaná (finančne, citovo a pod.), môže pokojne odísť. Nie je to jediná firma, v ktorej môže robiť druh svojej práce, ktorý má rada.

Love it (naučte sa zmenu milovať)

Ľahko sa to povie, no ťažšie sa vykoná.

Úspešní ľudia sa pozerajú na svet prizmou výhodnosti a efektívnosti. Ak narazia na niečo, čo musia urobiť, pokúsia sa spraviť prvé dva kroky. Ak ani jeden z nich nie je možný, naučia sa danú situáciu milovať. Ako? Nájdu si v nej výhody pre seba.

Nerozmýšľajú o tom ako o niečom, čo ich nebaví alebo ako o niečom zlom, nepríjemnom a ťažkom. Práve naopak – urobia si z toho príležitosť pre svoj rast.

Predstavme si, že sa Hedvige z nášho príkladu nepodarilo šéfa presvedčiť o tom, že nechce byť na danej pozícii. Nedokázala za seba nájsť ani vhodnú náhradu. Zároveň však nechce odísť z firmy, pretože jej firma prirástla k srdcu a prináša jej aj iné benefity, ktoré sú pre ňu dôležité. Z toho dôvodu, aby sa netrápila, sa naučí Hedviga svoju novú prácu milovať. Pozrie sa na svoje nové povinnosti s nadhľadom a nájde v nich niečo pozitívne. Niečo, čo jej pomôže sa zlepšiť, rozvinúť. Nebude sa už pozerať na povýšenie ako na niečo zlé, ale skôr ako na niečo, čo ju v živote posúva a dodáva jej osobnú silu. Spraví si z povýšenia osobnú výzvu.

Jeden neefektívny spôsob, ako reagovať na životné zmeny

Nenávidím to a robím to naďalej

Bohužiaľ sa osobne stretávam s veľmi veľa ľuďmi, ktorí niečo vo svojom živote nenávidia a aj napriek tomu to robia.

Každý deň vstávajú do práce, ktorú neznášajú. Chodia do školy, ktorá ich nebaví. Stretávajú sa s ľuďmi, ktorí sú z ich pohľadu nepríjemní až hnusní.

Ak niečo nenávidím, tak sa mi do toho ani nechce. Keď to robím, tak to odfláknem alebo sa toho chcem čo najrýchlejšie zbaviť. Po celý čas, ako to robím, mám k tomu vnútorný odpor. Kazím si svoju náladu a často ju potom kazím aj druhým okolo seba.

Ak by Hedviga použila túto stratégiu, čoskoro by znenávidela celú svoju prácu. Už aj to, čo bolo pred zmenou dobré, by sa postupne začalo meniť na zlé. Napokon by sa z dobrej práce, do ktorej chodila rada, stalo nepríjemné miesto, ktorému by sa najradšej vyhla.

Pasca prístupu nenávidím to a robím to je v tom, že táto nenávisť sa postupne začne šíriť do okolia a do všetkých aspektov života. V Hedviginom prípade by sa jej odpor mohol začať postupne prenášať aj na jej súkromný život. Z práce by chodila znechutená, čo by postupne vplývalo na jej vzťah s partnerom a priateľmi. Ľudia okolo nej by ju časom mohli začať považovať za pesimistickú a negatívnu osobu, ktorej sa je lepšie vyhnúť.

Keď sa najbližšie dostanete do zložitej životnej situácie:

  • rozanalyzujte si ju
  • určite si plusy a mínusy jednotlivých riešení
  • vedome si vyberte pre vás to najvýhodnejšie riešenie.

Nech vás vaše rozhodnutia dovedú k úspechu.

Páči sa ti článok? Budeme radi, ak o ňom povieš ostatným.

1 Comment

  1. Michal Mihálik 11. októbra 2017 at 15:55

    Myslim si, ze sa daju sposoby aj kombinovat.
    Myslim, ze moze Hedviga milovat zmenu a zaroven sa stale pokusat sefa presvedcit. Ak casom zisti, ze to nema zmysel, moze s laskou odist.

    Reply

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *