Vianočné darčeky inak

Autorka ilustrácie / pohľadnice: Alex Michelčík @veleslav.a

Materiálne darčeky nie sú všetko. Potešiť Ťa vedia aj veci, o ktorých možno ani len netušíš. 

Ako malé deťa som odrátavala minúty, dokým rodičia zazvonili zvončekom a my sme sa rozbehli pod vianočný stromček, kde sa ukrývalo mnoho darčekov. Priznajme si to – Vianoce boli istú časť života práve o darčekoch. 

Ako človek dospieva, postupne zisťuje, že materiálne darčeky nie sú všetko. A teraz myslím nielen na Vianoce, ale aj vo všeobecnosti. Osobne mám pocit, že veľa ľudí kupuje na Vianoce blízkym darčeky len preto, lebo sa to má. Preto deti dostávajú neúrekom hračiek, ktoré sa im v izbách iba kopia. Manželia dostávajú ponožky, manželky kozmetiku alebo riady do kuchyne. Zaváňa to trošku aj stereotypom, však že?

Myslím si, že už sme všetci dosť starí na to, aby sme si uvedomili, čo je podstatou Vianoc. A nie, darčeky to nie sú. Možno ste zažili počas bežného dňa situáciu, kedy vás potešili veci, ktoré ste vôbec nečakali. Keby vás prekvapili maličkosti, s ktorými ste nerátali. Prečo by to rovnako ako v bežný deň nemohlo byť aj počas Štedrého dňa? Však je to vo svojej podstate deň ako každý iný.    

Aké môžu byť tie ne-materiálne darčeky?

Keď som tak rozmýšľala nad tým, čo ma poteší na Vianoce najviac, prišla som na viacero vecí. A nie – tie veci nie sú materiálne. Práve naopak. 

  • Je to pokoj, ktorý zavládne v domácnosti, keď je každý vo svojom kresle, číta si knihu či chrúme orieškový koláč. 
  • Je to láska, ktorá sa šíri domovom a vzťahmi medzi ľuďmi. Je to ten čas, keď sú ľudia na seba milí a dobrí a všetci sa usmievajú od ucha k uchu. To je ten najkrajší vianočný darček, no nie?
  • Je to to ticho, ktoré nám ustane v mysliach, keď už nemusíme riešiť upratovanie, varenie, nákupy či prácu. Takú tú každodennosť, ktorá môže byť pre nás zahlcujúca. 
  • Je to tá dobrá ryba so zemiakovým šalátom, ktorá sa tak rozplýva v ústach a žalúdku.
  • Je to tá blízkosť, ktorú cítiš k ostatným, či už ste spolu fyzicky v jednej izbe alebo sa rozprávate cez Zoom.
  • Je to ten samotný moment, kedy sa nadýchneme, privrieme oči a povieme si sami pre seba: “Tak zase sú tu Vianoce.”  

Užite si tie vaše Vianoce – s materiálnymi darčekmi či bez nich 🙂