V čarovnom svete majú…

Tento čarovný svet má svoje vlastné, zvláštne pravidlá. Pri ich odhaľovaní sa môžete zabaviť alebo i cítiť frustrovaní. V každom prípade ak máte radi logické hádanky, určite čítajte ďalej.


Trvanie: cca 10 min/ kolo

Ideálny počet hráčov: 2- 5

Vhodné pre vek: 6 – 99 rokov

Tip: Túto hru si môžete počas karantény zahrať aj cez videohovor.


Príprava

 • Dohodnite sa, kto z vás bude zadávať a kto hádať.
 • Ten, kto zadáva, si vymyslí tajné pravidlo. Podľa tohto pravidla niektoré veci v čarovnom svete existujú a niektoré neexistujú.
 • Príklad pravidla: Veci (slová), ktoré obsahujú písmeno R v čarovnom svete neexistujú. Čiže napríklad pes, sova, či chlieb existujú. Ale krava, pohár, či rezance neexistujú.
 • Iný príklad pravidla: V čarovnom svete existujú iba veci (slová), ktoré majú viac ako štyri písmená. Čiže napríklad rádio, motorka, či lietadlo existujú. Ale loď, auto, ani vlak neexistujú.
 • Pravidlo môže byť ľubovoľné, dôležité je aby bolo presné a dalo sa na základe neho jasne určiť, čo v čarovnom svete existuje a čo nie.

Ako hrať

 • Zadávateľ najprv povie ostatným zopár príkladov toho, čo v čarovnom svete existuje a čo nie. Napríklad: “V čarovnom svete existuje banán, bôb i kokos. Avšak neeexistuje jablko, posteľ ani  citrón.”
 • Následne sa ostatní pýtajú na ďalšie veci, napr. “Majú tam šalát?” A zadávajúci im hovorí áno alebo nie.
 • Keď si je niekto istý, že vie, o aké pravidlo ide, nemusí ho ešte prezradiť, aby mohli aj ostatní na neho prísť. Namiesto toho môže skúsiť odpovedať na otázky ostatných namiesto zadávateľa. Ten ho kontroluje, či hovorí áno a nie správne. 
 • Kolo končí, keď všetci odhalia dané pravidlo alebo keď sa vzdajú. 
 • Ak sa niekto nechce vzdať, ale nevie na pravidlo prísť, môžu mu ostatní dať nápovede, ktoré mu pomôžu.
 • Hrá sa ľubovoľne veľa kôl, pričom sa ideálne všetci vystriedajú v role zadávateľa.

Otázky na zamyslenie

Boli vymyslené pravidlá naozaj jasné? Ak nie, tak kde boli nejasnosti?
Ktoré pravidlá boli ťažšie a ktoré ľahšie? Prečo?
Akú stratégiu mali najlepší hádači?

Varianty

Ak chcete, môžete sa dohodnúť, že pravidlá sa nemusia týkať iba formálnej stránky slov (zloženie slova, dĺžka slova, rod atď.), ale môžu sa týkať aj iných vlastností daných vecí ako napr. veľkosť, farba, na čo sa dané veci používajú a pod.

Ak sa vám hra páčila a chcete sa s nami podeliť o svoje zážitky alebo máte k prevedeniu hry otázky, či návrhy, napíšte nám komentár. Radi vám odpovieme.


Pridajte sa k nám niekedy aj „osobne“: Pre dospelých a dospievajúcich sme v tomto období spustili aj hravé a vzdelávacie online eventy – PsychoHry a webináre: https://www.otvorenahra.sk/prednasky-a-workshopy/

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *