Plnohodnotné Vianoce osamote

Autor ilustrácie / pohľadnice: @hooboyitsme

Či si na Vianoce v kruhu rodiny alebo doma sám, je to rovnako plnohodnotné.

Pandémia narušila v našich životoch mnoho vecí a oblastí. Jednou z nich sú rozhodne aj Vianoce a ich trávenie. Sme totiž generačne zvyknutí na to, že ich trávime v kruhu rodiny a priateľov. Mali to tak naši rodičia, prarodičia, majú to tak naši známi. Dokonca aj v každom, filme s tématikou Vianoc vidíme, že pod stromčekom sedí viac ako jedna osoba. Ale vlastne, je jedna osoba, ktorá trávila Vianoce sama – predsa Kevin! 🙂

Ale nie, chceli sme to len odľahčiť. Pravdou je, že to, či si na Vianoce sám/sama alebo v kruhu iných ľudí je veľkou témou. Ako sme spomenuli – keď vidíš, že byť s inými na Vianoce je prirodzené a všade preferované, možno sa cítiš zle, že ty chceš byť osamote – alebo musíš byť osamote. Ver či nie, je to naozaj úplne v poriadku a tvoje sviatky budú rovnako plnohodnotné.

Práve pandémia spôsobila, že posledné roky bolo čoraz viac ľudí počas sviatkov samých. Všetci sme sa báli, aby sme ostali zdraví, lebo to je najpodstatnejšie. Existuje však veľa spôsobov, ako si Vianoce osamote užiť a urobiť krásnymi. 

Dôležité je ale uvedomiť si rozdiel medzi tým, čo je podstatné: Či si osamote preto, lebo to bolo voje rozhodnutie – … a to je úplne v poriadku a ostatní by to mali rešpektovať. Druhou možnosťou je situácia, že si na Vianoce ostal sám a nie je ti to príjemné. Ak sa dostaneš do takej situácie, snaž sa ju čo najefektívnejšie vyriešiť.  

Ak by ti náhodou bolo predsa len smutno z toho, že si sám, radi ti dáme pár tipov, ktorými sa môžeš inšpirovať:

Zameraj sa na to, čo máš najradšej

Toho, čo môžeš robiť je neskutočne veľa. Zamysli sa nad tým, čo ti spôsobí najväčšiu radosť. Čo ti vyvolá na tvári úsmev a vďaka čomu sa budeš cítiť vo vianočnej nálade. Môže to byť film, rozprávka s vianočnou tematikou alebo ranná joga? Je to úplne na tebe a tvojej preferencii. 

Nemusíš Vianoce oslavovať vôbec

Aj toto je veľmi dôležitý bod. Ak cítiš, že nechceš tento sviatok sláviť vôbec, nemusíš. Nie je to tvoja povinnosť. Tvojou povinnosťou je skôr postarať sa o to, aby tebe osobne bolo dobre. 

Stráň sa sociálnych sietí

Obrázky rodín, stromčekov a kapra na stole ti nerobia dobre? Cítiš smútok, že oni to majú a ty si doma osamote? Vypni to. Odlož mobil a nevenuj sa niečomu, čo ti nerobí radosť. 

Zapoj sa do dobrovoľníckej činnosti

V posledných rokov pribúdajú výskumy ktoré hovoria o tom, ako dobrovoľnícka činnosť pomáha ľuďom, ktorí sú na Vianoce sami. A nielen vtedy. Na internete nájdeš množstvo komunít či organizácií, do ktorých sa môžeš zapojiť. Možno tak spoznáš nových ľudí, ktorí sú na Vianoce tiež sami a nakoniec skončíte pri štedrovečernom stole spoločne.  

Spoj sa s ostatnými na diaľku – virtuálne

Ak predsa len chceš byť v spojení s niekým iným, je úplne v poriadku urobiť to na diaľku, virtuálne. Programov a aplikácií, ktoré ti to umožnia je naozaj veľa, stačí si len vybrať a online stretnutie s kamarátmi môže začať.

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *