Offline/Online – aj tak sú to Vianoce

Autorka ilustrácie / pohľadnice: Domi Líšková @domi_draws_stuff

Máš pocit, že slovíčko ONLINE sa skloňuje posledné dva roky pomerne často? Normálne máme niekedy chvíle, kedy si myslíme, že je to slovo prítomnosti. A možno aj budúcnosti. A tak je to úplne v poriadku.  

Posledné dva roky boli pre nás všetkých skúškou. Nastali zmeny všade, kde len mohli. A nevyhli sa tomu ani Vianoce. Minulý rok sme prvý krát zažili to, aké je to byť na Vianoce bez svojich blízkych či priateľov. Prednejšie totiž bolo to, aby sme všetci ostali zdraví. Práve preto začali rôzne online aplikácie a platformy naberať na popularite. Oni boli tým spojítkom, ktoré prepojilo dve Vianoce počas štedrého večera. Aspoň nejakým spôsobom bol teda kontakt medzi rodinami zabezpečený. Vďaka za to!

Keby sme sa pozreli pár rokov dozadu, nikomu by ani len na um nezišlo, že by sa Vianoce dali sláviť online. Cez obrazovku, počítač, telefón. Pretože tento čas väčšina domácností trávila presným opakom. Vypínala tieto spotrebiče, aby si oddýchla. Ako veľmi sa tá doba zmenila, však? Čo je skvelé, tak sa posunula vpred a ukázala nám, že sa dajú veci robiť aj inak.  Online či offline – stále sú to predsa Vianoce, ako ich poznáme!   

Dokonca je viacero výskumov, ktoré potvrdzujú pozitívny vplyv aj tohto trávenia spoločného času. Odborníci upozorňujú na to, že človek je tvor spoločenský. Cíti sa tak dobre, v bezpečí a má pocit vlastnej sebahodnoty. Preto ak nastane situácia, kedy sa s druhým človekom stretnúť nemôže, musí nájsť alternatívu a vynájsť sa. A my ako spoločnosť sme to zvládli na jednotku. Použili sme Zoom, Skype či iné platformy na to, aby sme minulý rok trávili Vianoce aj s babičkou a deduškom, ktorí sú na druhom konci Slovenska. A za toto riešenie si budeme ešte dlho ďakovať!

Preto aj tento rok, v rámci zachovania bezpečia a možno len tak, lebo sa vám to v rodine osvedčilo, môžeme byť v spojení so svetom počas Vianoc online. Sú to tie isté sviatky, ten istý plnohodnotný čas s blízkymi, ako by sme sedeli v jednej obývačke. Takto sme spolu a každý vo svojom pohodlnom prostredí. Však si priznajme – komu sa chce mať celý večer na návšteve košeľu a oblekové nohavice?! Tepláky to doma istia, pretože je vidno len košeľu.

Šťastné a veselé priatelia!     

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *