Vianoce v práci

Autorka ilustrácie / pohľadnice: Katarína Chlebničanová

Sme vďační ľuďom, ktorí trávia svoje Vianoce v práci –  ĎAKUJEME!

Skúsili ste sa niekedy zamyslieť nad tým, že vo chvíli, keď vy sedíte doma za štedrovečerným stolom, niekto šoféruje sanitku a ide na výjazd, iný napráva vankúš starému pánovi na lôžku alebo vám nakladá do škatule zákusky, ktoré si prídete zajtra vyzdvihnúť?

Áno, to je bežná realita. Medzi nami sa nájde nespočetné množstvo ľudí, ktorí musia na Vianoce pracovať. Niektorí nemajú na výber, iný si to zvolia dobrovoľne. A to je úplne v poriadku. 

Pýtate sa, prečo o tom vôbec hovoríme? Tých dôvodov je veľa. Je to napríklad preto, lebo veľa ľudí považuje Vianoce za samozrejmosť. Ani nie Vianoce ako také, ale o to, čo sa s nimi spája. Vianoce nie sú iba o tom, že sedíme  doma s blízkymi a pozeráme americké vianočné filmy. Ak vás prehlasujú starí rodičia, tak možno skôr tie české alebo slovenské. Ale tento scenár nie je pravidlom. Treba si uvedomiť, že za tieto chvíle môžete byť nesmierne vďační. Pretože sú ľudia, ktorých rodinný príslušník je v práci. Pretože sú ľudia, ktorí sú na Vianoce sami a po službe, ktorú si odrobia v zamestnaní padnú sami, zničení do postele. Áno, aj toto sú Vianoce a netreba si predtým zakrývať oči.

Myslíme si, že viac na mieste je prejaviť vďaku. A taktiež obdiv. Obdiv tým, ktorí svoju prácu robia s tou veľkou láskou a vytrvalosťou každý deň – a Vianoce nie sú výnimkou. Vďaku za to, že zatiaľ čo my sedíme v teple domova, niekto má službu v chladnej hasičskej zbrojnici a možno čaká na to, či práve vo vašej domácnosti nezačne horieť sviečka a nepríde vám pomôcť.       

Tých situácií a profesií by sme našli mnoho, dôležité je slovo ĎAKUJEM pre všetkých z vás, ktorí ste tu, keď my nie. ĎAKUJEME za to, že vieme, že sa na vás môžeme spoľahnúť aj v čase, keď si myslíme, že sa nič nemôže stať a niekedy nás život prekvapí. ĎAKUJEME!

A aby to nebolo len o vážnej tvári a pocitoch, nezabudnite, že na tom, že ste počas Štedrého dňa v práci sú aj nejaké tie výhody. Súhlasíte? 🙂

  • Každý vás ľutuje a preto sa vám ujde po Vianociach o to viac koláčikov. Môže byť, nie? 
  • Máte výhodu v tom, že sa nemusíte zúčastniť rodinných vianočných večierkov, ktoré aj tak viete, ako dopadnú. Áno, tak, ako každý rok.
  • Máte ako prvý možnosť nabehnúť do obchodov a vychytať si tie najlepšie kúsky v zľavách. Je to preto, lebo ste ten, kto tie štítky hovoriace o zľave lepí.
  • Pracujete v pozitívnom prostredí. Aj napriek tomu, že nikomu zhorí stromček alebo sa dusí kosťou z kapra, aj tak sú všetci šťastní a veselí. Však sú predsa Vianoce!