Gratulujem! Ak si pristál na tomto článku, zrejme si dostal hodnoty do svojej „vedomej neschopnosti“ – vieš, že ich potrebuješ a teraz hľadáš spôsob, ako na to.
Predpokladám, že aj naďalej chceš pracovať s hodnotami. Upozorňujem, nejde to ľahko. Je to tá najťažšia časť, pretože hodnoty budeš aplikovať na ľudí, procesy a správanie v organizácii. Hodnoty totiž musia vyzývať k akcii a musia popisovať, čo zastávame, a k čomu ašpirujeme.
Nesmú zostať ako nápis na stene. Musia hovoriť, čo robíme a čo reprezentujú. Len vďaka tomu si vieme predstaviť, ako ich napĺňame počas bežného dňa.
Len keď s hodnotami pracujeme, tak si ich vieme zmysluplne osvojiť.
Napríklad naša hodnota „Rast“. Ako napĺňať takú hodnotu? Denne budeme rásť? Treba niečo polievať? Sadiť? To asi nebude ono.
Na prvý pohľad vidno, že názov hodnoty nedáva zmysel, neponúka smerovanie či neposkytuje váhu pri rozhodovaní. Tým sa vytvára priestor na zlú interpretáciu hodnoty v praxi a nezáujem o ňu. Pretože ak niečomu nerozumiem a neviem s tým pracovať, tak sa stáva, že po chvíli začnem danú vec ignorovať.
A to by sa stalo aj v tomto prípade.
Situácia sa zmení, ak si k nej pridáme definíciu. „Rastieme prostredníctvom poznávania seba a druhých. Chyby vnímame ako cenné skúsenosti, ktoré nám môžu pomôcť stať sa lepšou verziou seba.“ Ako na teba pôsobí naša hodnota teraz? Predpokladám, že jej oveľa viac rozumieš. Zároveň vidíš jej potrebu.
Iba vďaka definícii chápeme, čo hodnota znamená a predstavuje pre nás všetkých. My sme našu definíciu hodnoty vytvorili s použitím tzv. techniky world café. O tom si viete prečítať v článku Ako nájsť neviditeľné hodnoty.
Iba vďaka definícii chápeme, čo hodnota znamená a predstavuje pre nás všetkých.
Hodnotu treba však aplikovať ešte viac a to tak, že ju dostaneme do oblasti tzv. vedomej kompetencie. Je to stav, kedy vieme, čo a ako robiť, ale vyžaduje to od nás nadmernú koncentráciu.
V praxi to vyzerá tak, že k hodnote definujeme špecifické správanie, pomocou ktorého vedome pracujeme s hodnotou. Často má formu nejakých ceremónii, praktík či zvykov. Takýmto spôsobom si priamo vytvárame vhodné podmienky v organizácii, aby sme sa s hodnotami mohli zžiť.
Je to ako s cvičením vo fitku. Na začiatku sa nám ťažko zdvíhajú činky a po pár záberoch nás bolia bicepsy. Dokážeme uniesť iba niekoľko kíl a vôbec nevieme pomyslieť, že by sme mali urobiť niekoľko opakovaní. Len tým, že sa k cvičeniu znova vrátime o deň neskôr, navykáme naše telo na vyššiu váhu a opakovania.
Tak je to aj s hodnotami a správaním. Tiež ich treba posilňovať ako svaly. Spočiatku môžu tieto zvyky pôsobiť umelo. Možno budeme cítiť pnutia, ktoré z nových zvykov vyplývajú. Keď si však správanie osvojíme a zistíme, ako nám pomáha, už sa ho nebudeme chcieť vzdať. Vedome posilňujeme naše hodnoty.
K hodnote definujeme špecifické správanie, pomocou ktorého vedome pracujeme s hodnotou.
Ako vyzerá naše „rastové“ správanie? Tu je niekoľko k nemu prislúchajúcich činností:
- Ak má niekto z nás nápad, pomôžeme mu ho zrealizovať a odskúšať. Nehovoríme „ale“. Naopak, staviame na nápadoch druhých.
- Nebojíme sa zlyhania. Radšej rýchlo vyskúšame či naša myšlienka funguje, ako by sme ju mali donekonečna vylepšovať.
- Minimálne raz za mesiac robíme introspektívne cvičenia alebo cvičenia, ktoré nám pomáhajú utvrdzovať firemnú kultúru.
- Na poradách sa rozprávame aj o našich nepodarkoch. Vďaka nim hľadáme nové možnosti a riešenia.
Keď si správanie osvojíme a zistíme, ako nám pomáha, už sa ho nebudeme chcieť vzdať.
Najlepšie je, keď sa hodnota dostane do oblasti tzv. nevedomej kompetencie. Je to oblasť, kedy je hodnota tak prirodzená pre organizáciu, že sa dostáva na pozadie procesov a netreba na ňu pritom myslieť. Premietne sa do nášho podvedomia.
Vtedy danú hodnotu „cítime“ a myslíme na ňu automaticky. Nepotrebujeme k nej žiadne pomocné barličky, pretože sa staneme jej nositeľom.
Je to podobný pocit, ako keď dlho cvičíš a potom odídeš na dovolenku, kde nie je fitko. Cítiš, že ti cvičenie chýba a začneš ho automaticky vyhľadávať. Alebo možno rovno vyhľadáš hotel s fitness centrom.
Tentoraz to už nebolo žiadne podmieňovanie v zmysle „keď pôjdem na dovolenku, tak si vyberiem práve ubytovanie s fitness centrom“, ako v predchádzajúcom prípade. Hodnota sa stala všadeprítomnou.
Najlepšie je, keď sa hodnota dostane do oblasti tzv. nevedomej kompetencie.
Pozrime si pár príkladov, kde sa hodnota môže odzrkadliť. (Ďalšiu inšpiráciu nájdeš v článku Sú hodnoty módnym výstrelkom?)
- V najímaní nových ľudí. Ak sa hľadá nová osoba do tímu, otázky na pohovore budú smerované na to či osoba zdieľa túto hodnotu. V našom prípade rastu je to aj o tom, že s každým novým členom/členkou/čelenkou sa stretneme osobne a až potom prichádza do kolektívu.
- Hodnotenie plnenia cieľov. Ciele organizácie smerujú k danej hodnote. V prípade rastu to môže byť napríklad „koľko nových vecí sme odskúšali za posledný mesiac“ alebo „koľko hodín som strávil vzdelávaním tento mesiac“.
- Priebeh porád. Ak je aj tvoja porada postavená na hodnotách, nebude nudná. Napríklad my staviame našu poradu v priebehu týždňa alebo priamo na mieste. Každý vie prispieť.
Dobrou metódou ako nastavovať procesy a postupy, a ako do nich implementovať hodnoty je Design Thinking. Táto metóda ti umožní pozrieť sa na daný proces očami užívateľa. Zistíš tak, čo si osoba myslí, cíti, hovorí a robí na každom kroku tohto procesu. A potom tieto aspekty zmeníš tak, aby spĺňali aj kritérium firemných hodnôt.
Nevieš ako na to? Chceš poradiť? Ozvi sa nám a radi ti pomôžeme vylepšiť tvoje procesy a postupy.