Kurz asertivity – Čo by vám mal ponúknuť?

Viete, ako si vybrať kvalitný kurz asertivity? Čo by mal ponúkať, aby ste nezaplatili peniaze za niečo, čo si dokážete prečítať na internete?

Zážitkové učenie sa

V dnešnej dobe si všetko potrebné o asertivite viete prečítať zadarmo na internete. Aj na našej stránke nájdete o asertivite množstvo článkov.

Ak máte platiť slušné peniaze za kurz asertivity, tak by to malo stáť za to. To znamená, že kurz asertivity by mal byť maximálne praktický, zameraný na získanie zážitkov a skúseností.

Je taktiež dobré, pokiaľ je poskytnutý priestor na osobnú diskusiu mimo školenia, pretože niektoré osobné veci nemáme chuť riešiť pred ostatnými. Práve vďaka takémuto osobnému stretnutiu si však zo školenia odnesiete maximálny osoh, pretože ho aplikujete na konkrétny problém.

„Plaťte za zážitok a osobný kontakt s lektorom, nie za všeobecné informácie.“

Naše kurzy asertivity sú vždy maximálne zamerané na zážitok a naberanie skúseností. V cene kurzu má taktiež každý účastník jednu hodinu individuálneho tréningu.

Práca s vnútorným nastavením

Na bežných kurzoch asertivity sa často učíme o rôznych asertívnych technikách. Asertivita je však v prvom rade o prístupe k ľuďom. Žiadna technika nám sama o sebe nepomôže byť viac zvedavými, autentickejšími, rovnocennejšími, priateľskejšími.

Ak pri tréningu asertivity vynecháme vnútorné nastavenie, vedie to ku „nasertivite“. Začneme prirodzene pod tlakom situácie či emócií používať asertívne techniky ako formu útoku.

„Keď sa neovládame, tak techniky budú len nástrojom našej aktuálnej emócie.“

V Otvorenej Hre kladieme dôraz práve na vnútorné nastavenie a prácu s emóciami. Samozrejme, len vnútorné nastavenie bez techník nestačí. Je však prvým krokom k úspechu s asertivitou.

Asertivita nie je o presadení sa

Veľa kurzov asertivity hovorí o sebapresadení sa. Rozumieme tomu, pretože ľudia frustrovaní komunikáciou majú chuť presadiť sa. Chcú konečne raz ťahať za dlhší koniec.

Toto je jeden z dôvodov, prečo je nespokojných veľa ľudí, ktorí absolvovali kurzy asertivity. Pretože sa síce zlepšia ich techniky, ale už po prvých pár rozhovoroch zistia, že sa nič nezmenilo. Stále je to boj, aj keď možno o trochu sofistikovanejší. Zlé pocity, ktorým sa chceli vyhnúť, však pretrvajú.

Presadiť svoje názory za každú cenu nemá absolútne nič spoločné s asertivitou. Je to jasná agresia a nerešpektovanie druhých. Ak sú na bezohľadné presadenie sa použité asertívne techniky, tak môžeme hovoriť o manipulácii, pretože tu dochádza k jasnému rozkolu medzi našim zámerom a použitou formou komunikácie.

Asertivita je o rešpektovaní rozdielnych názorov, o rešpektovaní a tolerancii, o rovnocennosti na ľudskej a vzťahovej úrovni.

„Presadenie sa na úkor druhého je útok, ktorý často prinesie ešte horší protiútok.“

Na našich workshopoch na vlastnej koži zažijete, aké správanie či komunikácia môže viesť k boju či konfliktom. Všetko si samozrejme rozoberieme v bezpečnom prostredí, vďaka čomu získate lepší cit pre prácu s emóciami v komunikácii.

Ukážka praktického nácviku techník

Asertívne techniky sa nedajú osvojiť v priebehu jedného školenia. Na dobrom kurze by vám však lektor mal ukázať, ako asertívnu komunikáciu efektívne trénovať aj v nasledujúcom období.

Veľkým plus je, ak vám k tomu vie ponúknuť nejaký nástroj, ktorý vám pri tréningu pomôže.

Na stránke Otvorená Hra vám ponúkame bohatú zbierku kvízov, v ktorých si môžete po školení trénovať asertívne techniky. Tieto cvičenia a kvízy vám v prípade záujmu vieme zasielať e-mailom, vďaka čomu sa váš prístup k nim ešte zjednoduší.

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *