Kto má loptičku

Stačí jedna loptička a môžete si užiť aktívny skupinový relax hocikde, kde máte pár metrov štvorcových priestoru. Zároveň si zábavnou formou potrénujete používanie a čítanie reči tela a svoju pozornosť.


Trvanie: cca 3 min/ hráč

Ideálny počet hráčov: 8 – 20

Vhodné pre vek: 6 – 99 rokov


Príprava:

  • Zoberte si malú loptičku alebo iný predmet, ktorý sa zmestí do jednej ruky.
  • Všetci sa postavte do kruhu tak, aby ste boli čo najbližšie k sebe a dajte si ruky za chrbát. Jeden drží loptičku.

Ako hrať:

  • Prvý dobrovoľník príde do stredu kruhu a zavrie oči. Ostatní si zatiaľ popodávajú loptičku tak, aby nevedel, kde sa práve nachádza.
  • Úlohou hráčov v kruhu je podávať si za chrbtom loptičku tak, aby dobrovoľník nespozoroval, kto má loptičku v rukách. Je dovolené “blufovať” – hýbať prázdnymi rukami, slovne zavádzať a podobne. Tiež môžete občas zmeniť smer.
  • Dôležité je, že loptička musí byť neustále v pohybe. Jeden hráč by ju nemal mať  dlhšie ako 5 sekúnd. 
  • Hráč v strede pozoruje reč tela ostatných (pohyby rúk, výrazy tváre atď). a snaží sa prísť na to, kto má loptičku.
  • Hráč v strede má tri pokusy na uhádnutie, kto práve má loptičku. Háda tak, že povie meno hráča. Ten musí ukázať ruky, či v nich má alebo nemá loptičku.
  • Ak hráč uhádne, ide ďalší dobrovoľník. Ak neukádne ani po treťom pokuse, taktiež ho môže niekto vystriedať. Alebo môže dostať imaginárny “mínus bod” a skúšať ďalej.
  • Hrá sa ideálne dovtedy, kým sa v strede vystriedajú všetci hráči.

Otázky na zamyslenie:

Aké rôzne stratégie volili dobrovoľníci pri hľadaní loptičky? Ktoré  z nich boli úspešné a ktoré neúspešné? Prečo?

Ako sa snažili ostatní hráči dobrovoľníka pomýliť? A ako sa im to darilo? 

Pracovali hráči v kruhu ako tím? Prečo áno/nie?

Aké rôzne prejavy reči tela ste si počas hry všimli na ostatných? Boli ste si počas hry vedomí svojich vlastných neverbálnych prejavov?

Varianty:

Variant pre malú skupinu: Ak vás je menej ako 8, môžete zvážiť hru “na čiare” namiesto do kruhu. Čiže hráči stoja vedľa seba na úsečke, čelom k dobrovoľníkovi a podávajú si loptičku za chrbtom. A hádajúci hráč môže mať iba jeden pokus na uhádnutie.


Prsteň na špagáte: Namiesto loptičky môžete použiť i prsteň, avšak v tomto prípade potrebujete i dlhý špagát. Hráči sedia alebo stoja v kruhu a všetci držia  pred sebou špagát (v oboch rukách). Prsteň sa naň navlečie a potom sa špagát zviaže do kruhu. Ďalej už sa hrá podľa tých istých pravidiel ako s loptičkou za chrbtom.

Ak sa vám hra páčila a chcete sa s nami podeliť o svoje zážitky alebo máte k prevedeniu hry otázky, či návrhy, napíšte nám komentár. Radi vám odpovieme.

Pridajte sa k nám niekedy aj „osobne“: Pre dospelých a dospievajúcich sme v tomto období spustili aj hravé a vzdelávacie online eventy – PsychoHry a webináre: https://www.otvorenahra.sk/prednasky-a-workshopy/

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *