Kto by nechcel nájsť poklad? Piráti, bádatelia, či archeológovia – všetci sa snažia nájsť dávno zabudnuté vzácnosti. Pridajte sa k nim a staňte sa nielen hľadačmi, ale aj “schovávačmi” pokladov.
Trvanie: 20 – 40 min
Ideálny počet hráčov: 2-10 (v 2och až 5ich tímoch)
Vhodné pre vek: 3 – 99 (dospelým odporúčame najmä príležitostný variant)
Príprava:
- Rozdeľte sa na tímy – dospelí a staršie deti môžu hrať aj samostatne ako jednotlivci, mladšie deti ocenia, keď budú s niekým spolu v tíme/dvojici.
- Prichystajte si dostatočné množstvo „pokladov“; môžu to byť ľubovoľné malé predmety, no dôležité je, aby všetci presne vedeli, čo budú hľadať.
- Počet pokladov pre jeden tím/jednotlivca sa rovná počtu zvyšných tímov (pri dvoch tímoch stačí každému jeden poklad, pri troch má každý dva, atď.).
- Dohodnite si územie, na ktorom budete hrať, čiže schovávať a hľadať poklady, ideálnych je viacero izieb alebo záhrada.
- Tiež sa môžete dohodnúť na nebezpečných miestach v dome/byte, ktorým sa vyhnete (spotrebiče, kotol, lezenie na nábytok…), na tom do akej výšky sa môže schovávať a pod.
Ako hrať:
- Tak aby ste sa navzájom nevideli, schovajte svoj poklad/kôpku pokladov – poriadne, aby ich nikto nenašiel len tak náhodou.
- Po schovaní nakreslite k pokladu mapu, je na vás aká bude podrobná, no mala by presne označovať miesto, kde je poklad schovaný.
- Vymeňte si medzi sebou mapy a začnite hľadať.
- Keď hrajú viac ako dva tímy, tak si pri nájdení kôpky pokladov nenápadne zoberte iba jeden kus a potom danú mapu posuňte ďalšiemu tímu, aby podľa nej mohol hľadať aj on.
- Hra sa končí, keď všetky tímy nájdu všetky poklady.
Otázky na zamyslenie:
Ktorý poklad bolo najťažšie nájsť a prečo?
Ako presne zobrazovali mapy miesto pokladu?
Snažil sa niekto “vyšpehovať”, kam iní schovávajú poklad, či kde našli poklad iného tímu?
Varianty:
Cestu k pokladu môžete vyznačiť aj inak ako pomocou mapy. Fantázii sa medze nekladú. Môžete použiť šípky, nitky, hádanky, či zašifrované odkazy.
Pri rôznych príležitostiach môžete schovať napríklad aj darček pre oslávenca, prekvapenie pre manželku či manžela alebo veľkonočnú výslužku.
Ak sa vám hra páčila a chcete sa s nami podeliť o svoje zážitky alebo máte k prevedeniu hry otázky, či návrhy, napíšte nám komentár. Radi vám odpovieme.
Pridajte sa k nám niekedy aj „osobne“: Pre dospelých a dospievajúcich sme v tomto období spustili aj hravé a vzdelávacie online eventy – PsychoHry a webináre: https://www.otvorenahra.sk/prednasky-a-workshopy/