Slepá skladačka

Máte radi tetris? Alebo preferujete puzzle? Vytvorte si sami výzvu, s ktorou sa následne popasujete. Je len na vás, akú ťažkú skladačku si trúfnete zvládnuť!


Trvanie: 20 min

Ideálny počet hráčov: 4 – 8

Vhodné pre vek: 6 – 99 rokov


Príprava:

  • Kartón v tvare štvorca (rozmery ideálne 1 x 1 m) rozstriháme na kúsky rôznych tvarov, podľa počtu hráčov (aby mal každý aspoň 2 kúsky).
  • Na stole alebo na zemi si predtým s lepiacou páskou ohraničíme plochu tohto štvorca – tam budeme jednotlivé kúsky neskôr skladať.
  • Každému hráčovi dáme šatku na zaviazanie očí.

Ako hrať:

  • Všetci hráči majú zaviazané oči a každý z hráčov má k dispozícii min. jeden, max. štyri kúsky rozstrihaného kartónu.
  • Pred nimi na zemi alebo na stole je ohraničená plocha, ktorú musia hráči skladačkou zaplniť .
  • Prvý z hráčov si zloží šatku, umiestni svoj kúsok skladačky na plochu a potom si šatku opäť zaviaže.
  • Rovnakým spôsobom sa striedajú všetci hráči, pričom je dôležité, aby si v tejto časti aktivity hráči navzájom nevideli svoje kúsky skladačky.
  • Posledný hráč pravdepodobne zistí, že už nemá kam svoj kúsok skladačky umiestniť a tu sa začína naozajstná výzva celej aktivity.
  • Kúskami skladačky môžu pohybovať len tí hráči, ktorí ich tam pôvodne umiestnili. Preto hráč, ktorý vidí, naviguje ostatných hráčov, kam a ako majú svoje časti skladačky presunúť.
  • Hra sa končí v okamihu, keď sa hráčom podarí vytvoriť očakávaný tvar zo svojich kúskov skladačky.

Otázky na zamyslenie:

Bola pre vás skladačka, ktorú ste si vytvorili ľahká, primeraná, či ťažká? Prečo?

Ako sa vám spolu počas aktivity komunikovalo?  Čo by vylepšilo váš tímový výkon?

Varianty:

Čím zložitejší tvar a viac dielikov si vyrobíte, tým bude skladačka náročnejšia. Dôležité je len to, aby ste tvar vedeli presne ohraničiť. Takto si môžete vyrobiť veľa rôznych levelov.

Taktiež môžete skladať jednu skladačku viackrát, s tým, že si stanovíte, za aký čas ju chcete nakoniec stihnúť a budete si merať čas jednotlivých pokusov. (Aby ste proces urýchlili, tak si šatky neodväzujte, ale iba na chvíľku nadvihnite.)

Ak sa vám hra páčila a chcete sa s nami podeliť o svoje zážitky alebo máte k prevedeniu hry otázky, či návrhy, napíšte nám komentár. Radi vám odpovieme.

Pridajte sa k nám niekedy aj „osobne“: Pre dospelých a dospievajúcich sme v tomto období spustili aj hravé a vzdelávacie online eventy – PsychoHry a webináre: https://www.otvorenahra.sk/prednasky-a-workshopy/

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *