Nik z nás sa nenaučil jazdiť na bicykli bez toho, aby aspoň raz nespadol. Ošúchali sme si kolená, lakte. Napriek tomu sme sa postavili, nasadli na dvojkolesového tátoša a naučili sa jazdiť. Nie všetky naše negatívne skúsenosti, zážitky či predpoklady sa dajú tak ľahko prekonať. S niektorými prešľapmi treba pracovať.
Amygdala funguje v tomto ohľade ako skvelý strašiak. Len čo zachytí nejaký spúšťač, pripravuje naše telo. Spúšťačom môže byť takmer čokoľvek. Od vnemov ako je čuch alebo chuť, až po domnienky či podvedomé reflexy. Snaží sa, aby sme sa vyvarovali chybám. Funguje ako knižnica skúseností, ktoré priraďuje k dobrým a zlým pocitom.
V časoch, keď sme ešte behali po pláňach a báli sa každého predátora, bol náš strach skvelý sluha. A stále je. Opakovane nám pomáha vyhnúť sa zlým, nepríjemným situáciám. Preto, keď ovoniame skysnutú šunku či mlieko, vyvarujeme sa jej. Máme už predchádzajúcu skúsenosť, ktorú nechceme opäť zažiť. Keď napíšeme zlý diktát, dostaneme guľu a potom sa bojíme prísť domov. Chceme predísť ťažkostiam, ako sa len dá. Do rovnakej rieky nevstúpiš dvakrát, povedal Herakleitos z Efezu. Je však dobré vyhnúť sa každej chybe? Myslím si, že nie.
Ako sa stavajú impériá? Prvotným riskom. Skokom viery. Kalkuláciou. Chybami.
Robíme chyby už od malička. A na nich sa učíme. Čím sme starší, tým je množstvo chýb v našej knižnici väčšie, a preto si vieme dať pozor na čoraz viac možných situácií. A ak sa viac bojíme, pripravujeme sa aj o väčšie množstvo príležitostí. Neoslovíme dievča na ulici, pretože sa bojíme odmietnutia. Alebo trápneho ticha. Alebo… Strach z chyby je v nás. Preto musíme bojovať sami so sebou a nebáť sa, keď čelíme problému. Ako prekonať takýto strach?
Jednou takou metódou je pozrieť sa na problém, a strach z neho, z krátkodobého a dlhodobého hľadiska. Takto môžeme sami sebe nastaviť rámec a problém zmenšiť. Napríklad, zamyslite sa, aké budete mať pocity zo spomínaného strachu o 10 dní. Zmení sa váš postoj, keď budete mať 80 rokov?
Vyberte si jeden. Čoho sa bojíte práve teraz? Ako sa budete cítiť ohľadne tohto problému, keď budete starí? Ak by ste chceli, vaše pocity môžete zdieľať v komentároch.
Veľmi povzbudivá knižka, v ktorej sa dočítate o tom, že niekedy nejde o to zbaviť sa strachu, ale napriek nemu konať, je Maj strach a napriek tomu konaj.
Ak sa chcete vedieť brániť proti manipulácii pomocou strachu, prečítajte si náš článok venujúci sa apelu na obavy.
Pingback: Kedy budeme spokojní s vlastným rozhodnutím? — Otvorená Hra