Ako vám môže koučing pomôcť?

V ostatných rokoch sa slovo kouč resp. coach začalo používať čoraz častejšie. Najmä v športovom a biznisovom prostredí. Vedeli ste, že koučing vám vie pomôcť aj v osobnej oblasti? Čo je samotné koučovanie, čo kouč robí a v čom môže byť pre vás nápomocný sa dozviete v tomto článku.

Čo je koučing?

Definícia koučingu nie je iba jedna. A zrejme neexistuje tá jediná a správna. Myslím si, že formuliek je minimálne toľko, koľko existuje koučovacích škôl a prístupov.

Všetky majú však spoločnú tú najdôležitejšiu črtu – dávajú do popredia klienta teda koučovaného a jeho rozvoj.

Podľa Medzinárodnej koučovacej federácie ICF je „koučing partnerstvo s klientmi v ich myšlienkovom a tvorivom procese, ktorý ich inšpiruje k maximalizácii ich osobného a profesijného potenciálu.“ Čo to znamená?

Koučing zblízka

Koučing je forma rozhovoru, keď kouč zväčša otvorenými otázkami odkrýva myšlienky koučovaného. Vedie ho k hlbšiemu premýšľaniu a tak mu napomáha nachádzať vlastné odpovede na svoje otázky či riešenia výziev.

Koučing napomáha koučovanému stať sa tou najlepšou verziou samého seba. Podporuje ho na „práci na sebe“ v akejkoľvek oblasti. Pomáha klientovi nájsť a napĺňať jeho potenciál. Koučovaný nasleduje svoje zatiaľ nenaplnené ciele a túžby s pomocou kouča. Pomoc však neznamená dať radu. Koučovaný by ju od kouča ani nemal očakávať. Ako som spomenula vyššie, každý má odpovede vo svojej hlave.

Koučing sa pozerá do budúcnosti. Jeho podstatou je zameranie sa na riešenia a konkrétne akcie, ktoré koučovaného povedú k cieľu.

Koučing nie je teda len o premýšľaní?

Aby mal v živote koučovaného naozaj prínos nestačí len nad vecami donekonečna premýšľať. Je potrebné aj konať. Myšlienky z koučovacích rozhovorov majú najväčší dopad, keď ich koučovaný žije – prenáša do svojho každodenného života. Tak môže napríklad dosiahnuť povýšenie v práci, dostať sa do plavkovej formy pred letom či vybudovať si sebadôveru.

Aké sú prístupy koučingu?

Každý klient má možnosť vybrať si taký prístup, ktorý mu bude najviac vyhovovať. Uvádzam konkrétne tri prístupy, ktoré využívame v Otvorenej Hre.

Brain – Based koučing.

Tento prístup je založený na poznatkoch o mozgu. Vďaka tomu vie vytvoriť ideálne prostredie pre každého koučovaného na hlboké premýšľanie. Štruktúrovaným rozhovorom privedie klienta k cieľom rýchlo a zároveň efektívne. Výsledkom sú zmeny a nové návyky, ktoré sú pozitívne a trvalé.

Koučovanie podľa pyramídy.

Ide o tzv. transformačný koučing, čiže je zameraný na riešenia a trvalé zmeny. Pracuje s klientovou motiváciou a odkrýva jeho možnosti na dosiahnutie cieľov. Vo vedení rozhovoru sa používa tzv. 5-kroková koučovacia pyramída ™, ktorá využíva rôzne prístupy podľa potrieb koučovaného.

Brief koučing

Koučing zameraný na hľadanie riešení (solution focused). Koučovaný ich nachádza rýchlo vďaka odpovediam na otázku „čo chcem namiesto tejto situácie?“. Funguje ako silná baterka v tmavom tuneli: posvieti na to, čo klient chce, jeho schopnosti a na cestu von. Expresne rýchlo začne mať klient jasno a môže urobiť pozitívne zmeny.

Kouč – mentor – terapeut?

Tieto profesie majú k sebe blízko, na každá využíva iný prístup ku klientovi a má iný cieľ spolupráce.

Kouč je sprievodcom na ceste zmeny či dosiahnutia cieľa klienta. Jeho úlohou je otázkami odhaliť a využiť celý potenciál, ktorý koučovaný v sebe má. Kouč nehovorí koučovanému, ako má rozmýšľať a konať. Nemusí mať skúsenosti z rovnakých oblastí ako koučovaný.

Mentor je sprievodcom na ceste učenia sa a vytvárania nových zručností klienta. Čerpá zo svojich skúseností v rovnakom obore, v ktorom pôsobí klient. Dáva rady a usmerňuje ho na ceste k osobnému alebo profesionálnemu rastu.

Terapeut pracuje s klientom na hlbšom porozumení samého seba cez zážitky z minulosti. Zameriava svoje otázky skôr na „prečo“ než na „ako“. Pomáha pochopiť predchádzajúce skúsenosti na zlepšenie tých budúcich.

Prečo si vybrať kouča?

Služby kouča môžete využiť v akejkoľvek životnej oblasti – práca/podnikanie, šport, sebarozvoj, vzťahy, zdravie…

Nebude vám hovoriť, čo máte robiť – to je dobrá správa. Možno horšia správa je, že na všetky svoje otázky si budete musieť nájsť odpovede sami.

Už len dobré správy – kouč vám bude počas celej cesty k cieľom podporou a povzbudením. Ukáže vám možnosti, ako sa na situácie môžete pozrieť z iného uhla pohľadu a tak nájsť tie správne riešenia a odpovede. Odľahčí ťažšie situácie humorom, obdaruje vás pozitívnou spätnou väzbou, upriami vašu pozornosť na podstatu veci, aktívne vás počúva a úprimne sa teší z vašich úspechov.

Získajte odpovede na vaše otázky od profesionálnej koučky Radky Pukáčovej, ACC. Kontakt 0948 309 919

Autorka: Mgr. Radka Pukáčová, ACC (ICF). Brain – based koučka, odhodlaná pomáhať druhým nachádzať a žiť ich najlepšie „ja“. S vášňou pre vedecké poznatky o fungovaní mozgu a ich využitie v každodenných situáciách. Ak vás téma koučingu zaujíma, prečítajte si môj blog: https://www.coachradka.sk/blog/

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *