Ako sa cítite v práci? Každý iba nadáva, frfle a je cynický? Vôbec neviete, kam firma smeruje? Ste v strese a bojíte sa o svoju pozíciu? Kolegovia alebo nadriadení sú k vám veľmi kritickí? Ľudia odchádzajú z firmy a vám sa už tretí raz za rok kompletne zmenil pracovný kolektív? Je možné, že sa nachádzate uprostred toxického prostredia.
Čo je to toxické pracovné prostredie?
Pokiaľ sa v práci necítite bezpečne, vaša produktivita trpí kvôli internému zmätku či konfliktom a/alebo pracujete pod konštantným tlakom z viacerých strán, nachádzate sa v toxickom pracovnom prostredí. To vzniká, keď vaši kolegovia alebo nadriadení bojujú, a nekomunikujú otvorene medzi sebou. Vznikanjú interné konflikty o moc, peniaze, status alebo iné osobné záujmy. V takýchto podmienkach často kope “každý sám za seba”. Vo firme sa trhá kruh dôvery a všetci sú v spároch kortizolu.
Kortizol je stresový hormón, ktorý sa nám vyplavuje do tela v prípade, že prechádzame zmenou alebo sme vystavení nebezpečnému podnetu. Inými slovami, kortizol sa objaví vždy, keď prežívame stres. Je jedno, či je to ranný budík, príchod šéfa do práce alebo prezentácia pred akcionármi.
Kortizol aktivuje adrenalín a spolu s ním aj náš celý sympatický nervový systém. Zrýchli sa nám tep aj dych, dýchame plytšie, potíme sa. Krv sa nám hrnie do rúk alebo nôh. Trávenie sa pozastavuje, naša imunita klesá, naša citlivosť na podnety sa zvyšuje. V krátkodobom horizonte je stres prospešný, lebo nám pomáha prekonať prekážku. Ak sme však dlhodobo vystavení jeho pôsobeniu, začnú sa prejavovať fyzické alebo psychické príznaky. V prípade, že je mu vystavený celý kolektív, môže vzniknúť práve toxické prostredie.
Ako zistiť, že pracujete v toxickom prostredí?
Niekoľko zo symptómov toxicity sú:
Chýbajúce rovnocenné vzťahy. V prípade toxicity nie sú vzťahy na pracovisku rovnocenné. Riaditeľ je nedotknuteľný, nedá sa s ním porozprávať či stretnúť sa s ním na káve. Spätná väzba kolegom na pracovisku neexistuje alebo je považovaná za prehnanú kritiku. Hovoriť ju nadriadeným neprichádza do úvahy. Je možné, že ak chýbajú rovnocenné vzťahy, nikoho nebude zaujímať, či vôbec stíhate robiť svoju prácu.
Zameranie sa na krátkodobé ciele. Spoločnosti, ktoré majú iba krátkodobé ciele, nedokážu vytvoriť kruh bezpečia a jasnú perspektívu do budúcnosti. V takom prípade sa firemná kultúra a jej smer uberá zvyčajne k okamžitým výnosom, akými sú peniaze, status alebo sláva. V práci nejde o nič iné. Ako rýchlo zbohatnúť. Ako nájsť inováciu, rýchlo ju dodať a predať prvej ponuke na trhu, pričom najvyššie provízie idú manažérom. Nik nevie, čo sa bude robiť o rok. Či daná pozícia alebo rola ešte budú existovať. Môže sa stať, že pre získanie profitu príde aj prepúšťanie alebo nastane vysoká fluktuácia zamestnancov.
Neúprimná komunikácia. Ak nie sú dlhodobé ciele, zvyčajne je aj stratégia zameraná najmä na profit. Z toho dôvodu sa informácie nešíria priamo. Nedôvera spôsobuje intrigy na pracovisku a namiesto spoločnej produktivity si kolegovia hádžu polená pod nohy. Ľudia sú nedôverčiví, klebetia a intrigujú jeden proti druhému, len aby si zapezpečili pozíciu. Komunikácia je preto nejednoznačná, nekompletná a iným spôsobom manipulatívna. Vyžiadanie pomoci neprichádza do úvahy. Zamestnanci sa boja ukázať slabiny, aby sa nestali terčami. Ak sa stane chyba, zvyčajne nasledujú výhovorky a vina sa zvalí na niekoho iného.
Negatívne vnútorné nastavenie. Negatívne vnútorné nastavenie sa na pracovisku prejavuje ako neochota spolupráce, pesimizmus alebo cynizmus. Všetky tieto prvky prispievajú k tomu, že sa ľudia negatívne vyjadrujú a jednoduchá zmena, akou je napríklad presun stretnutia o 30 minút, môže vyžadovať oveľa viac energie, ako by mohla. Kolegovia sa boja zmien, odďalujú ich alebo sa im inak stránia. Vzniká strach, ktorý likviduje kreatívne myslenie, angažovanosť a nasleduje motto “čo nerobím, to nemôžem pokaziť”.
Chronický stres. Je to symptóm, ktorý je spôsobený všetkými predchádzajúcimi bodmi. Stres sa vytvorí, ak v práci čelíte nepriateľom, necítite sa bezpečne, musíte vynaložiť veľa snahy, aby ste si odviedli prácu a zároveň sa vás nik nesnaží z pozície vyštvať. Stres vznikne z prepracovanosti. Potom je to už len krok ku chorobám zo stresu.
Ako z kola von?
S toxickým pracovným prostredím sa dá buď bojovať alebo pred ním ujsť. Sú iba dve cesty, no môžu mať viacero podôb. Záleží, aké premenné sú v hre.
Ak máte veľa energie a príležitosť zmeniť systém, môžete čeliť toxickému prostrediu. V tomto prípade odporúčame nájsť si spojencov a vytvoriť prvý kruh dôvery. Rozprávajte sa s kolegami, trávte s nimi čas, vymieňajte si názory. Budujde vzájmnú dôveru v seba, váš kolektív a vaše schopnosti. Ak si budete dôverovať, postupne môžete dávať spätnú väzbu ostatným kolegom a nadriadeným. Vytvoríte možno nové ciele, víziu, stratégiu, hodnoty. Tak sa vám podarí zmeniť firemnú kultúru. Váš kruh bezpečia sa bude rozrastať a spoločnosť nakoniec naberie nový smer.
Ak máte energiu, ale nechcete, prípadne, nemôžete zmeniť nič na svojej práci, môžete sa rozhodnúť ignorovať toxicitu. Vyžaduje to rovnako veľké množstvo energie a zrejme aj sčasti vnútorného nastavenia. Je pravdepodobné, že toxicitu si prinesiete z práce domov, pretože emócie sú “nákazlivé”. Hádka môže začať aj tým, že ste mali zlý deň v práci. Štúdie dokazujú, že pokiaľ sa zle cítite v práci a prídete s takou náladou aj domov k dieťaťu, dieťa to vycíti. Toxicitou tak nebudete trpieť iba vy, ale aj vaše okolie, preto radšej buďte opatrní.
Ak nemáte energiu odolávať toxicite a zároveň nevidíte ani cestu, ako by sa to mohlo zlepšiť, najlepšie je naplánovať odchod z práce. Znie to kruto, ale aj gangrénu treba odrezať. Kontaktujte svojich známych, žite na sociálnych sieťach, pripravte si životopis a choďte na pohovory. Pravidlo “na tvoju pozíciu čaká ďalších päť ľudí vonku” už dávno neplatí. Informačné technológie zmenšili svet a s ním aj zamestnanecký trh. Navyše, z nášho pohľadu stále platí pravidlo, že (mentálne aj fyzické) zdravie je na prvom rade.
Stretli ste sa vy niekedy s toxickým prostredím? Ak áno, aké s ním mali skúsenosti? Ako ste si s ním poradili? Svoju skúsenosť nám môžete zanechať vo forme komentáru.