Kvíz: Rozpoznáš druhy komunikácie?


Teraz môžete opäť spustiť kvíz.

4 Comments

 1. Jarmila Semanová 23. júla 2017 at 8:35

  Pustila som sa dnes rýchlo do testu a neprečítala som si pozorne viaceré otázky – podvedome som totiž bola presvedčená, že v otázkach bude podstatná asertivita, a tak teda som namiesto pasívnej a agresívnej odpovede krúžkovala asertívne.

  Reply
 2. Jarmila Semanová 25. júla 2017 at 9:11

  K prvej situácii v autobuse: Váš návrh na asertívne správanie je zaujímať sa o druh hudby, ktorú počúva. Nejako mi to nesedí. Predsa ak si čítam knihu a nastúpi niekto s hlasnou hubou, ktorá ma ruší, rada by som v čítaní pokračovala – je to neúprimné voči sebe začať sa zaujímať o to, čo počúva ona. Nemyslíte?
  Správanie sa v hromadných dopravných prostriedkoch vedie často k rôznym stretom. Je pravda, že niekedy sa hlučné správanie ostatných dá tolerovať. No sú situácie pri extrémnom vyčerpaní alebo únave, kedy miera únosnosti sa zmenší, napr. ak cestujem po dlhej a ťažkej 12h nočnej služby domov a už aj samotná cesta vyžaduje prestupovanie a ďalších 40 minút námahy. Vtedy sa veľmi zídu nacvičené spôsoby asertivity. Nezíde mi ani na um vravieť, že sa zaujímam o hlasnú hudbu – potrebujem ticho a pokoj. Uvedomujem si však, že všetci tí, ktorí sú dobre vyspatí a oddýchnutí, ani netušia, že cestujem z práve a že som veľmi vyčerpaná. Ich potreby sú kdesi na opačnom konci, plní energie sa rozbiehajú do nového dňa. Ako vtedy môžem asertívne zastať sa vlastných potrieb a pri tom neobmedziť ostatných?

  Reply
  1. Martin Čajko 6. augusta 2017 at 17:04

   Položili ste veľmi zaujímavú otázku Jarmila. Z môjho pohľadu môžete opisovať to ako sa cítite a aké sú vaše potreby. Je potom na ostatných, či na nich budú brať ohľad a či sa vám prispôsobia.

   Reply
   1. Jarmila Semanová 11. augusta 2017 at 23:26

    Ďakujem. Potešilo.

    Reply

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *