Návod, ako si vybrať toho správneho kouča
Kto potrebuje kouča? Zvyknem odpovedať: „predsa každý!“ Lepšie povedané, každý, kto chce niečo vo svojom živote zásadne zmeniť. Či je to efektivita lídra, lepšia kariéra, životná rovnováha, zvládanie konfliktov, zlepšenie výkonnosti alebo psychická odolnosť.
Mentálny koučing je veľmi účinná metóda osobného rozvoja. Okrem lídrov v spoločnostiach a vrcholových športovcov sa začína využívať napríklad v školskom procese či pri zmene životného štýlu.
Čo je úloha kouča?
Úlohou mentálneho kouča je, aby ste vy, koučovaný, lepšie porozumeli samému sebe. Napríklad s jeho pomocou odkryjete vaše motivácie: čo vás ženie dopredu? Alebo naopak strachy: čo vás brzdí? Spoznáte svoje myšlienkové vzorce, najmä nevedomé, a vďaka tomu odhalíte príčiny stagnácie či nevydarených vzťahov.
Kouč verí, že poznáte svoj vnútorný svet a ste ten najpovolanejší expert naň. Vďaka jeho viere, že najlepšie rady a riešenie máte sami pre seba, nepotrebuje byť odborníkom v danej oblasti.
Spoločným cieľom je, aby ste dosiahli želanú zmenu.
Čo robí kouč?
Stalo sa vám, že ste sa rozprávali s kamarátkou a namiesto toho, aby reagovala na to, čo hovoríte, mala svoju vlastnú tému? Alebo vás kamarát zdanlivo počúval, no v hlave mal vlastné myšlienky?
Presne takéto situácie pri dobrom koučovi nezažijete. Ten vás totiž počúva a vníma celou mysľou aj srdcom. Nehodnotí vás ani vašu tému, neradí, povzbudzuje vás k prekonaniu vlastných limitov a nájdení vlastných návodov.
Podľa čoho by ste si mali vybrať svojho kouča?
S koučom zvyčajne strávite 3 mesiace. V mojej praxi mám s klientmi väčšinou nastavené jedno hodinové sedenie do týždňa. Pri veľkých životných zmenách alebo pracovných návykoch to býva často 6 až 12 mesiacov pri dvojtýždenných intervaloch. To je len časť samotných sedení. Druhá časť sú akcie alebo domáce úlohy, ktoré robíte mimo sedení, aby ste pozorovali a zaznamenávali svoje konanie alebo posilnili nové návyky. Môžu zabrať aj niekoľko hodín týždenne.
Ide o intenzívny a dlhodobý vzťah. A aby bol mentálny koučing pre vás naozaj prínosný, je preto mimoriadne dôležité venovať dostatok času výberu kouča.
Predtým než začnete hľadať
Ešte predtým, než budete hľadať toho správneho kouča pre seba, zamyslite sa:
ktorú životnú oblasť chcete zmeniť/zlepšiť?
Je to vaše zdravie, finančná situácia, úloha lídra v tíme alebo nájdenie životného partnera? Koučovia sa zvyčajne profilujú a majú špecifické skúsenosti a predpoklady na danú oblasť.
Typy koučov:
Osobný kouč – sa venuje najmä témam „work-life balance“ alebo súkromných záležitostí, ktoré negatívne ovplyvňujú váš pracovný život. Je to pomerne široký záber výziev a situácií, ktoré vám pomôže zmeniť k lepšiemu. Ďalším pomocníkom môže byť vzťahový kouč, ktorý sa zameriava na rodinu a partnerské vzťahy.
Exekutívny kouč – zvyčajne pracuje so seniornými pracovníkmi vo veľkých firmách. Jeho expertíza zahŕňa komunikáciu s tímom, kritické myslenie, osobnú produktivitu, stanovovanie priorít a stratégií. Ak vstupujete do novej, náročnejšej role, je pre vás takýto kouč správna voľba.
Leadership kouč – vám pomôže zmeniť zameranie z vedenia ľudí na projekty rozvoja stratégie a stanovovania organizačných priorít. Takýto typ kouča pomáha vedúcim pracovníkom pri prechode na vedenie tímov lídrov a zameriava sa na dlhodobé plánovanie a stratégiu.
Tímový kouč – pomáha definovať zmysel tímu, stanoviť spoločné ciele, objasniť jednotlivé role a zodpovednosti, odhaľuje medziľudskú dynamiku a spoločné hodnoty. Pre efektívne fungovanie menších aj väčších tímov je v dnešnej dobe využitie tímového kouča štandardom.
Fitness kouč – označený tiež wellness alebo health – sa venuje zdravému životnému štýlu. Vie pomôcť nielen s nastavením jedálnička a pohybovej aktivity, ale aj s nízkym sebavedomím.
Dôverujte svojej intuícii
Kouč vytvára koučovaným bezpečné prostredie, aby v rozhovoroch mohli bez obáv odhaliť ich vnútorný svet. Častokrát sa stane, že klienti povedia v koučovacom rozhovore to, čo nepovedia ani svojim najbližším. Preto je diskrétnosť vysoko cenená a je základným kameňom spolupráce kouča a klienta. Všetko, čo na sedení odznie, zostáva medzi štyrmi ušami.
Ľudský faktor
Keď ste si už urobili základný prehľad o tom, aký typ kouča bude pre vás vhodný, je čas zoznámiť sa osobne. Jedine tak zistíte, či si navzájom „sadnete“. Či už to bude cez obrazovku počítača alebo naživo, zoznamovacie sedenie vám veľa odhalí o koučovacom štýle a osobnosti kouča. Nehľadáte si síce životného partnera, no určité sympatie by medzi vami mali vládnuť. Koučovanie je totiž založené na partnerskom vzťahu kouča a koučovaného. Preskúmajte koučovu ľudskosť.
Opýtajte sa sami seba:
Vyhovuje vám jeho/jej štýl komunikácie?
Vyznávate podobné hodnoty?
Máte podobný svetonázor?
Dôverujete mu?
Zoznamovacie alebo aj ukážkové sedenie je jedinečná možnosť, ako získate odpovede na predchádzajúce otázky. A nielen tie. V tomto momente máte priestor zistiť:
Aké je koučovo poslanie alebo jeho motivácia koučovať?
Aké iné pracovné skúsenosti má?
Ako koučovací proces funguje?
Čo môžete resp. nemôžete od koučingu očakávať?
Koučing na vlastnej koži
V neposlednom rade si môžete vyskúšať koučovanie na vlastnej koži. Profesionálny kouč vám poskytne zväčša 15 – 30 minútový priestor, kde spoločne vediete koučovací rozhovor na vašu tému. Veľkou výhodou je, že väčšina koučov poskytuje prvé sedenie zadarmo.
Po koučovacej ukážke si môžete uvedomiť:
Objavili ste spolu niečo pre vás nové?
Máte jasnejšie vo vašej téme?
Páči sa vám koučov štýl?
Odporúčam, aby ste vyskúšali aspoň 2-3 koučov a rozhodli sa následne.
Odborné vzdelanie a certifikácie
Druhá nevyhnutná časť dôvery je profesionalita. Každý profesionálny kouč absolvoval profesionálny vzdelávací kurz a neustále sa naďalej vzdeláva. Ako si však môžete byť istí, že „váš“ kouč je naozaj „profík“? Napríklad si môže za menom udávať rôzne „skratky“. Čo však znamenajú? Vyjadrujú certifikáciu profesionálneho združenia na základe jeho praxe a úrovne koučovacích schopností. Zároveň aj dodržiavanie koučovacích štandardov a etického kódexu. Najčastejšie sú udeľované týmito inštitúciami:
Medzinárodná koučovacia federácia ICF, ktorá je najväčším svetovým združením koučovacích profesionálov, udeľuje certifikáciu v podobe 3 levelov:
ACC (Associate Certified Coach),
PCC (Professional Certified Coach),
MCC (Master Certified Coach).
Európska federácia má certifikáciu EIA 4 úrovní:
Foundation, Practitioner, Senior Practitioner, Master Practitioner
Slovenská asociácia koučov SAKO zas udeľuje:
KcS – Kouč certifikovaný SAKo
PKcS – Profesionáolny Kouč certifikovaný SAKo
MKcS – Majster Kouč certifikovaný SAKo.
Zárukou kvality je aj absolvovanie koučovacieho vzdelávania s označením ACTP – Accredited Coach Training Program alebo ACSTH – Approved Coach Specific Training Hours podľa pravidiel ICF. Prípadne slovenská akreditácia udelená SAKOm.
Venujte čas odporúčaniam
Ak žiadneho kouča nepoznáte osobne, skúste si urobiť prieskum vo svojom okolí. Možno budete prekvapení, koľko vašich blízkych už služby mentálneho kouča využilo. Môžete dať na skúsenosti iných alebo si referencie klientov prečítať na webstránke vybraného kouča či si ich priamo od neho vypýtať.
Zamerajte sa na typ klientov, ktorí odporúčania poskytli. Sú to profesionáli z korporácií alebo vlastného podnikania, viac žien alebo mužov, osobné alebo pracovné témy a ciele? Zistíte tak, či je daný typ kouča pre vás vhodný. Všímajte si tiež:
Akú koučovu vlastnosť vyzdvihovali najčastejšie?
Ktoré koučovacie schopnosti si vážili?
V čom konkrétne im pomohol?
Pozerajte sa za cenovku
Hodnota a prínos profesionálneho kouča sú často nevyčísliteľné. Akú cenovku by ste dali na nájdenie životného partnera, založenie prosperujúcej firmy alebo vytvorenie životnej rovnováhy? Predtým, než si poviete „to je príliš drahé“, skúste si predstaviť o čo bude váš život po koučingu kvalitnejší. Koučing je investícia do seba, do svojho ďalšieho rozvoja a rastu. Nekupujete si iba koučov čas, kupujete si osobnú zmenu.
Každý kouč je jedinečný, originálny svojím koučovacím prístupom aj skúsenosťami. S vzhľadom na dĺžku spolupráce by si preto obe strany mali byť isté, že chcú uzatvoriť koučovaciu dohodu. A tak ako klienti, aj koučovia majú právo si vybrať, s kým budú spolupracovať.
Byť koučovaný je jedinečná príležitosť venovať pre seba a na seba kvalitný čas. V koučovacom procese dávate priestor sebe a svojmu rozvoj. Máte možnosť zistiť, čo dáva vášmu životu zmysel.
Ak ste ho ešte nevyskúšali na vlastnej koži, teraz je ten správny čas.
Zmenou myslenia k zmene správania a želaným výsledkom.