Veľakrát sa stáva, že do komunikácie vchádzame bez prípravy, bez cieľa. Potom sa stáva, že z nej odchádzame roztrpčený a nespokojný z jej výsledku.
Okrem nepríjemných pocitov je tu aj riziko, že ak vchádzame do komunikácie bez cieľa, je s nami veľmi ľahké manipulovať. Nevieme, čo chceme a preto je nám jedno ako komunikácia dopadne, čo manipulátor využíva vo svoj prospech.
Samozrejme ciele nie sú jedinou obranou proti manipulácii, avšak sú voči nej veľmi efektívne.
Viackrát sme už písali o cieľoch ako o jednej z efektívnych techník obrany proti manipulácii. Ciele zaraďujeme v našom systéme obrany do druhého kroku tzv. vnútornej obrany.
Dobre stanovené ciele v komunikácii dodávajú istotu. Slúžia ako barličky, o ktoré sa dá kedykoľvek oprieť. Viem, čo chcem dosiahnuť a preto vediem komunikáciu želaným smerom.
Aký by mal byť efektívny cieľ?
– Čo najkonkrétnejší – napríklad chcem získať informáciu ako vypracovať projekt a neodídem pokiaľ ju nezískam.
– Formulovaný pozitívne – Príklady pozitívnych cieľov: Chcem zanechať dobrý dojem v novej práci. Som priateľský. Namiesto: Nechcem, aby si o mne mysleli, že mi to nejde. Nechcem, aby si o mne mysleli, že som necitlivý ignorant. (Dodatok autora: Niekedy mám pocit, že sa bojíme si stanoviť pozitívny cieľ. Ako keby sme sa báli si povedať, čo chceme. Namiesto toho sa snažíme vymenovať všetko to, čo nechceme. Ak formulujeme náš cieľ negatívne je tu riziko, že ho náš rozum alebo podvedomie správne nevyhodnotí. Ak poviem, že nechcem byť posledný na súťaži. Moje podvedomie najprv počuje: Chcem byť posledný na súťaži a až potom k tomu pridá zápor.)
– Jednoduchý – komplikované alebo komplexné ciele je dobré rozložiť si na menšie.
– Okorenený emóciou – stanovovanie cieľu len preto mať cieľ samotný nemá takmer žiadny účinok. Chýba mu totiž šťava, ktorú mu dodávajú emócie. Ak niečo veľmi chcem, tak to dosiahnem. Ak to nechcem, tak je mi vlastne jedno, ako to celé dopadne.
Stanovený cieľ pomáha hľadať riešenia
Namiesto toho, aby sme sa na začiatku vzdali, hľadáme riešenie situácie, ktorá je pred nami. Príklad: Chceme získať od kolegu nejakú informáciu, no ten nemá teraz čas, pretože má veľa práce. Ak by nám na našom cieli nezáležalo, tak by sme odišli a nechali ho tak. Keďže náš cieľ obsahuje aj emočnú zložku, ktorá nás ženie vpred, nedá nám to a hľadáme riešenie. Jedným z možných riešení je ponúknuť pomoc kolegovi, aby ušetril čas a mohol sa potom venovať nám.
Výsledok: Okrem toho, že dosiahneme svoj cieľ, strávime čas s kolegom, vďaka čomu ho môžeme lepšie spoznať :).
Po dosiahnutí cieľa prichádza odmena
Ak dosiahnete akýkoľvek stanovený cieľ, odmeňte sa. Je jedno, či bol malý, veľký alebo či sa vám teraz zdá byť ľahký.
Jednoducho sa za jeho splnenie odmeňte. Doprajte si ten príjemný pocit víťazstva. Kedy si v duchu môžete povedať: „Dal som to a môžem byť na seba hrdý.“
Neporovnávajte sa v tomto momente s ostatnými. Porovnajte sa sami so sebou. V duchu sa sami seba opýtajte: „Kde som bol pred tým než som cieľ dosiahol a kde som teraz?“
Vďaka tomu, že ste splnili cieľ, ste sa posunuli, narástli. Doprajte si za to odmenu vo forme úžasného pocitu.
Mne osobne sa pri dosiahnutí cieľa osvedčila takáto odmena:
V momente, keď dosiahnem cieľ zdvihnem ruky nad hlavu, tak ako keď hokejisti dajú gól a začnem si nahlas s radosťou a hrdosťou v hlase hovoriť: „Who is the boss? A sám si aj odpoviem: „Me. Only me.“
Pravdepodobne vám to znie uletene. No práve tento rituál ma poháňa vpred a prispieva k tomu, že je môj život krajší a šťastnejší. Uvedomujem si totiž, že sa posúvam a rastiem, čo ma veľmi teší.
Páči sa ti článok? Budeme radi, ak o ňom povieš ostatným.
Pingback: Elegantné riešenie ako sa vyhnúť konfliktom a pritom povedať svoj názor — Otvorená Hra
Pingback: Sila otázok alebo ako využiť ich potenciál — Otvorená Hra
Pingback: 6 zásad asertívneho „nie“ alebo ako som sa naučil hovoriť „nie“ — Otvorená Hra
Pingback: Kedy je dobré ukončiť rozhovor a ako to spraviť efektívne? — Otvorená Hra
Pisete, ze: „Ciele zaraďujeme v našom systéme obrany do druhého kroku tzv. vnútornej obrany“. Pytam sa, ake su ostatne kroky systemu obrany?
Prvým krokom ako sa brániť je rozpoznanie manipulácie. Druhý krok je určenie si vlastného cieľa alebo zámeru, čo chcem v danej situácii dosiahnuť. Tretím krokom je výber komunikácie, ktorú použijem, aby som naplnil svoj cieľ.
Pingback: Ako si stanoviť ciele a dodržať ich