Kvíz: Ako povedať nadriadenému svoj názor bez toho, aby ste sa museli báť o miesto

Teraz môžete opäť spustiť kvíz.

12 Comments

  1. Zuzana 23. apríla 2015 at 13:24

    Ja osobne by som v tretej otázke nepouzila ani jednu z možnosti. Povedala by som niečo v zmysle: Sefe, uz sme si s kolegami pomaly zvykli na nové požiadavky na vyplnanie reportu. Keďže viem ako si vážite precíznosť, myslím, ze ste mi zaslali len draft reportu, nakoľko niektore kolónky nie su vyplnené. Mohli by ste mi prosím poslať správnu verziu?

    Reply
    1. Ľubica Šoltésová 23. apríla 2015 at 20:24

      Zuzi, to znie fakt dobre :). Ja osobne by som pre istotu povedala „kompletnu verziu“ namiesto „spravnu verziu“, teda hlavne ak by bol sef urazlivy – aby mu to neznelo, ze ho nepriamo obvinujem, ze predtym poslal nespravnu.

      Reply
  2. Ľubica Šoltésová 23. apríla 2015 at 20:33

    Keď tak rozmýšľam, možno by stačilo v tej tretej situádii na začiatok povedať: „Pán Silný,môžem na chvíľku? Prišiel mi váš report a keď som ho otvorila, tak bol vyplnený, no boli tam prázdne kolónky číslo päť a sedem.“ A počkať na jeho reakciu. Pravdepodobne by sa čudoval a vysvetlil, že k tomu došlo omylom alebo by rovno povedal, že to doplní a pošle.

    Reply
  3. Andrej Szabo 24. apríla 2015 at 15:15

    Je to jednoduché, treba sa pozrieť a uvažovať podľa správnej asertivity, síce nie vždy to môže vyjsť, potom ďalej reagovať podľa situácie.

    Reply
  4. ivan 27. apríla 2015 at 16:39

    Sranda je to, že sa dá jednoducho odpovedať správne, aj keď som si čítal len odpovede 🙂

    Reply
  5. Soňa 8. novembra 2015 at 8:30

    Z mojho pohladu je 3 absolutne spravne, aj vsetky ostatne. Problem je, ze sa vsetky daju lahko uhadnut. Preto by som aspon jednu z nespravnych odpovedi dala velmi podobnu, aby bolo tazsie hadanie. Inak skvela stranka – hned sirim dalej. Good luck !

    Reply
    1. Martin Čajko 8. novembra 2015 at 15:02

      Ďakujeme za spätnú väzbu. Radi vypracujeme aj zložitejší kvíz na túto tému. Zatiaľ môžete trénovať v iných náročnejších kvízoch zameraných na iné komunikačné témy.

      Reply
  6. Jozef Drahovský 30. januára 2017 at 0:19

    Odpovede už v prvej otázke sú manipulatívne.
    Šéf vkladá dôveru do zamestnanca, s ktorým chce zefektívniť prácu vo firme. Požiadal ho o vyplnenie excel tabuľky s údajmi s ktorými chce ďalej pracovať. Podľa mňa je to česť pre zamestnanca, že šéf s nim takto komunikuje.
    Pre schopného zamestnanca nemôže byť problém napísať si vlastný program aby vycucol dáta z jemu dostupných dokumentov, respektíve sa oficiálne spojiť s IT oddelením aby mu so získaním údajov v dátovom tvare z rôznych dokumentov pomohli.
    Podľa mňa prvá odpoveď hovorí, že zamestnanej nedokáže rozoznať rozdiel medzi získavaním konkrétnych dát a ich vyhodnocovaním pre zvýšenie efektivnosti.
    Druha odpoveď znamená, že zamestnanec je dobrý manažér. Akceptoval úlohu od šéfa a po svojej línii ju zrealizuje/splní.
    Tretia odpoveď je odpoveď zamestnanca typu „dajte mi lidi ja to udelám“.
    Na jednej strane sa ohradzuje pred zadávaním práce od šéfa na druhej strane si nárokuje na zadávanie práce IT oddeleniu ako keby ich šéf.

    Reply
    1. Martin Čajko 30. januára 2017 at 11:14

      Jozef súhlasím, že sa dá celá prvá otázka (zadanie) vnímať ako česť pre zamestnanca od jeho nadriadeného. Možno som nepopísal v otázke úplne jasne klasické správanie šéfa. Má sa jednať o šéfa, ktorý má veľa „skvelých“ nápadov, aspoň on si to o nich myslí. Zadáva ich však ľuďom, v ktorých kompetencii nie je riešiť dané situácie. Sám šéf je však celý čas presvedčený o tom, že ten jeho nápad je veľmi šikovný a že sa to musí urobiť tak ako on chce. Vaše nastavenie je také, že súhlasíte s nápadom šéfa a myslíte si, že sa to dá spraviť efektívnejšie, keď to spraví niekto iný (v tomto prípade IT, keďže oni vedia vytvoriť program, ktorý dokáže vyťahovať dáta z datábazy, čo vy urobiť neviete). Cieľom zadania nie je vyriešiť problém, ale skôr povedať šéfovi, že nie ste podľa vás ten najvhodnejší kandidát na túto prácu a povedať mu to tak, aby sa neurazil a nevybíjal si svoju zlosť na vás neskôr. Dáva to teraz väčší zmysel?
      Pre schopného zamestnanca nemôže byť problém napísať si vlastný program aby vycucol dáta z jemu dostupných dokumentov – osobne mi príde táto veta, ktorú ste tu použili manipulatívna, keďže je v nej použité hodnotenie – pre schopného zamestnanca nemôže byť problém. Príde mi to tak, že kto nevie napísať takýto program potom nie je schopným zamestnancom?
      Čo sa týka manipulatívnych odpovedí, ktoré popisujete, tak k nim sa momentálne neviem vyjadriť, keďže ich poradie je vždy náhodné a teda netuším aké poradie odpovedí ste mali, keď ste komentár písali.

      Reply
      1. Jozef Drahovský 30. januára 2017 at 23:41

        Súhlasím s tým, že keby v otázke bolo uvedené pracovné zaradenie podriadeného bolo by riešenie jednoznačné. Napríklad keby to bol umývač okien. Tak prijateľná odpoveď by bola, že to nie je pracovná úloha pre neho. Ak by bol napríklad poradca šéfa alebo jeho asistent, tak by bola prijateľná odpoveď typu áno excelovú tabuľku vyplním. To či ju bude vypĺňať otrocky prepisovaním alebo zužitkuje svoje programátorské alebo manažerské schopnosti a prácu si zoptimalizuje, to je výsledok len jeho schopností.

        Reply
  7. jeanne 31. mája 2017 at 10:16

    Ked citam odpovede, viem urcit spravnu a vravim si, to by bolo super, keby ma to takto napadlo aj same odseba 🙂

    Reply
  8. Jarmila Semanová 21. júla 2017 at 14:39

    Dobre, ale dosť som musela premýšľať. Kedysi som išla na všetko priamo, bez okolkov, často aj tvrdo a drsne. Nechápala som vtedy, čo je na tom nie v poriadku.

    Reply

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *