Návod na prekročenie hranice komfortnej zóny
„Život začína na konci tvojej komfortnej zóny. Keď prekročíš hranicu komfortnej zóny, zistíš, kým naozaj si. Veľkí ľudia robia veci predtým, než sú na ne pripravení.“
Koľkokrát ste si prečítali podobné motivačné citáty? Koľkokrát ste si povedali – áno, idem aj ja objaviť, čo sa skrýva za tou magickou hranicou. Koľkokrát sa vám jej prekročenie naozaj podarilo, prekonali ste strach a splnili ste si sen?
S mojimi klientmi tieto pomyselné hranice prekračujeme často. Na koučovacích sedeniach spoločne objavujeme, odkiaľ vychádza pnutie alebo túžba po posúvaní limitov. Zisťujeme, akým spôsobom môžu územie svojej komfortnej zóny rozšíriť. Bádame, aké cesty vedú k naplneniu predstáv a hľadáme možnosti, ako z jednorazovej akcie urobiť návyk.
V tomto blogu s vami budem zdieľať návod, ako sa na opustenie vašej komfortnej zóny môžete pripraviť, ako ju zmysluplne prekročiť a spokojne rozšíriť.
Ako pomôcka mi poslúžia reálne príklady z praxe. Mená sú kvôli anonymite zmenené.
1. Kde začať?
Skúste sa na svoj aktuálny život pozrieť z výšky, ako keby ste boli vták a lietali nad krajinou. Aké oblasti svojho života vidíte? Napíšte si zoznam 20 oblastí, ktoré sú vašou súčasťou. Od vzťahov, cez prácu, zdravie, financie po hobby.
Zamerajte sa na tie, s ktorými nie ste úplne spokojní a pri každej odpovedzte na nasledujúce otázky:
– v čom je pre mňa tento stav bezpečný?
– čo ma priviedlo do tohto stavu?
– ako vyzerá moja realita v tejto oblasti?
– …
2. Čo vás volá?
Na začiatku väčšinou býva túžba po zmene. Cítite, že niečo nefunguje tak, ako by malo alebo mohlo. Vyberte si z predchádzajúceho zoznamu jednu oblasť, ktorú by ste chceli vo svojom živote zlepšiť.
Napríklad klient Dávid, ktorý je konzultant a vedie odborné semináre, túžil po plynulejšom a zaujímavejšom rečníckom prejave. Cítil pnutie a nespokojnosť so svojím výkonom, keď rečnil pred obecenstvom.
Aké sú vaše pnutia?
– ako načúvam svojmu vnútornému hlasu?
– kde cítim, že je priestor na zmenu/rast a napriek tomu to neurobím?
– čo ma brzdí v rozvoji?
– …
3. Vizualizácia
Keď už viete, v ktorej oblasti chcete posunúť svoje limity, skúste si predstaviť ten najlepší možný scenár, ktorý môže vaše konanie mať. Nemusíte zostať len pri abstrakcii, pomôžte si vizualizáciou – vytvorte si koláž, namaľujte obraz. Alebo si spíšte, ako vyzerá váš deň, keď ste prekonali samých seba a dosiahli vytúžený cieľ.
Dávid si predstavil sám seba, ako stojí pred početným obecenstvom a reční. Jeho prejav je sebavedomý, plynulý, občas odľahčí situáciu vtipom a ľudia ho so záujmom počúvajú.
Ako vyzerá váš ideálny výsledok?
– ako sa pritom cítim?
– akým človekom som sa stal?
– čo mi táto nová situácia prináša?
– …
4. Rôzne cesty
Už viete, čo by ste chceli zmeniť, aj to, čo vám táto zmena môže priniesť. Otáznik zostáva pri „ako“. Aké sú možnosti, cesty, spôsoby alebo kroky k cieľu, ktorý vás volá? Ako prekročíte dôvernú zónu?
Porozmýšľajte hlbšie nad týmito otázkami:
– aké uvažovanie ma priviedlo do aktuálneho stavu a aké ma povedie ďalej?
– koho pomoc môžem využiť?
– kde sa môžem inšpirovať?
– …
Dávid sa okrem iného rozhodol pre spoluprácu s človekom, ktorý bol preňho v danom obore vzorom. Mentor vám môže svojimi vedomosťami a skúsenosťami pomôcť objaviť miesta s potenciálom na rozvoj. Ako aj silné miesta, na ktorých môžete stavať.
Ďalšia klientka Barbora si ako svoju cestu zvolila objavenie svojich základných životných hodnôt a ich nasledovanie. Chcela konať v súlade s nimi tak, aby bola vnútorne vyrovnaná. Jej cieľom bola otvorená a mierumilovná komunikácia s blízkym okolím.
Klient Pavol si vytvoril avatara, ktorý ho sprevádzal k cieľu vlastného podnikania. Avatar bol zosobnením všetkých budúcich vlastností a zručností, ktoré Pavol zatiaľ nemal.
5. Pomaly ďalej zájdete
Malými a pomalými krokmi zájdete ďalej. Akákoľvek zmena prináša dávku strachu a obáv. Pavol sa obával, či bude vo svojom podnikaní úspešný. Barbora sa strachovala, že nezvládne riešiť situácie so svojimi blízkymi pokojne a férovo. Napriek tomu sa na cestu vybrali. A to práve vďaka malým krokom.
Plánovanie je neuveriteľne účinný pomocník pri vykonávaní zmeny. Rozloženie veľkého plánu na menšie diely vám umožní postupovať nebadane a zároveň dlhodobo.
Ako plánujete?
– čo bude môj úplne krok?
– ktorý krok bude nasledovať?
– ktorú časť potrebujem rozdeliť na menšie?
– ako dlhý časový úsek si naplánujem?
– kedy začnem?
Japonské umenie Kaizen ma inšpirovalo k systému „krok za krokom“. Malými, nenápadnými, no zato sústredenými krokmi sa môžete dopracovať k novým návykom.
6. Oslava
Ako zvyknete oslavovať vaše úspechy?
– čo je pre mňa dôvod na oslavu?
– s kým chcem zdieľať svoje úspechy?
Aby ste sa na ceste k prekročeniu komfortnej zóny nestratili, skúste oslavovať aj čiastkové úspechy. Plánovanie malých krokov môžete spojiť s míľnikmi, ktoré keď dosiahnete, odmeníte svoje úsilie.
Klientka Viera si takto pri významných okamihoch dopriala kozmetický darček. Vedľajším efektom bolo, že nenakupovala nárazovo z nudy, ale za odmenu za prácu na sebe.
Oslava môže mať rôzne podoby, napríklad sa nahlas oceniť. Čo poteší a motivuje vás?
Počas celej cesty na okraj komfortnej zóny hrá dôležitú rolu odhodlanie. Keď vaše vnútorné presvedčenie a túžba s vami súznia, nájdete spôsob, ako prekonať akúkoľvek prekážku.
Zmenou myslenia k zmene správania a želaným výsledkom.