Strach je veľmi mocná emócia, o tom nie je pochýb. Preto bude pre váš pocit istoty určite dobré, keď si prečítate tento článok a dozviete sa, ako manipulátori zneužívajú strach. Nikdy si nemôžete byť úplne istí, že proti vám strach nebude použitý ako zbraň, s cieľom ublížiť vám a vašim záujmom.
Nie že by som vás chcel strašiť, ale mnoho ľudí sa nechá strachom zatlačiť do kúta. Vtedy je najlepšie presne vedieť, ako sa proti takejto manipulácii brániť. Ak by ste to nevedeli, riskovali by ste, že sa tiež stanete jednou z mnohých obetí. Alebo ňou už možno dokonca ste.
Aj takto môže vyzerať manipulácia pomocou strachu. V prvom odseku naznačujeme, že ak si neprečítate náš článok, tak existuje šanca, že sa stanete obeťou – a to je jednoznačne emocionálny apel na strach. Táto manipulatívna technika sa nazýva apel na obavy.
Spôsob vyvolávania strachu sa môže líšiť. Od takmer nevinných náznakov až po otvorené vyhrážanie.
Predtým, ako si ukážeme pár príkladov, chceme poznamenať ešte jednu dôležitú vec: Žiadny z emocionálnych apelov nie je vyslovene manipulatívny. Častokrát je dôležité podporiť racionálne argumenty emocionálnymi, pretože človek sa nikdy nerozhoduje čisto racionálne. Apely na emócie sú manipulatívne vtedy, ak sú jedinou formou argumentu.
Príklady:
„Ak to nemienite urobiť, tak to nespravte. Na Vaše miesto čaká už ďalších 10 uchádzačov.“
„Pamätaj moje slová. Keď sa nebudeš o svojho manžela dobre starať, tak ti nebude dlho verný.“
„Keď nebudeš poslúchať, zoberú ťa do polepšovne.“
„Keď sa nezapojíte do tohto projektu, tak to môže mať neblahé účinky na vzťahy v celom tíme. Chcete to riskovať?“
Teraz môžete opäť spustiť kvíz.
Teraz si môžete zatrénovať v krátkom kvíze
Ako sa brániť?
Nie vždy je jednoduché prekonať svoj vlastný strach. Šikovný manipulátor dokáže spoznať, čoho sa bojíme a bude to proti nám využívať. Ak sa bojíme straty práce, tak manipulátor môže tento náš strach využiť vo svoj prospech. Bude napríklad vytvárať scenáre, podľa ktorých nám strata práce bude hroziť v prípade, že neurobíme to, čo navrhuje.
Základnou obranou je vybudovať si schopnosť zachytiť, kedy pociťujeme strach. Ak sa vám počas komunikácie začne ozývať detektor strachu, mali by ste spozornieť. V tej chvíli sa môžete zastaviť a položiť si nasledujúce otázky:
Čoho presne sa bojím a prečo sa toho bojím?
Ktoré slová alebo správanie druhého človeka spôsobili, že som začal cítiť strach?
Vychádza môj strach z toho, že sa mi druhý človek priamo alebo nepriamo vyhráža?
Pokiaľ sa nejedná o nejakú vážnu priamu hrozbu, tak sa mnohokrát bojíme toho, že danú situáciu nezvládneme podľa našich predstáv. Keď si však položíme otázku: „Dokážeme zvládnuť to, že danú situáciu nezvládneme perfektne?“, tak odpoveď bude spravidla áno. Veľmi užitočnými otázkami, ktoré si môžeme položiť, sú:
Čo najhoršie sa môže stať?
Ak to nastane, dokážem to nejako zvládnuť?
Sebavedomie a odvaha nie sú o absencii strachu, ale o vnútornom presvedčení, že aj keď nastane najhoršia možná alternatíva, tak to nejako zvládneme.
Ďalšou užitočnou formou obrany je vypýtať si argumenty, ktoré nie sú emocionálne, ale sú vecné.
Existujú napríklad obchodníci, ktorí predávajú svoje produkty čisto na základe strachu. Všetky ich argumenty sú zamerané smerom k tomu, čo všetko sa vám môže stať a aké neblahé následky budú nasledovať, ak si nekúpite ich produkt. Ak ste doteraz ich produkt nevlastnili, tak je vám vysvetlené, aké máte obrovské šťastie a že by ste nikdy v živote nemali takto riskovať. Strach, strach a znovu strach. Kam sa však podeli akékoľvek racionálne argumenty? Treba si ich pýtať, ale málokedy ich dostanete.
Dlhodobou obranou je robiť si pravidelnú analýzu svojich „slabých“ stránok. Je dôležité vedieť, kde sú naše najzraniteľnejšie miesta a z čoho máme najväčší strach. Môžeme vďaka tomu podniknúť rôzne protiopatrenia, alebo si proste iba uvedomiť, že v tejto oblasti sme ľahšie manipulovateľní.
Páči sa ti článok? Budeme radi, ak o ňom povieš ostatným.
V tomto teda narazila kosa na kameň.
Zacvendžalo to poriadne, vyplo mi až príjem.
Pingback: Čo robiť, keď to niekto zámerne preháňa s pesimizmom — Otvorená Hra
Pingback: Báť sa, či nebáť sa? To je otázka — Otvorená Hra
Pingback: Manipulatívne techniky, ktoré používame na naše deti - Manipulácia - Čarodejníctvo