Analógia vyjadruje, že dve veci sú si v niečom veľmi podobné alebo rovnaké. Nič nám však nebráni vytvoriť analógiu aj medzi myšlienkami, ktoré spolu súvisia len v určitej oblasti, zatiaľ čo v iných oblastiach sú nesúvisiace. Mnoho ľudí sa nechá radšej presvedčiť šikovne vytvorenou analógiou, ako by mali pátrať po rôznych argumentoch pre a proti. Poďme sa pozrieť na príklady:
Šéf sa rozhodol, že prepustí jedného zamestnanca. Pred manažmentom hovorí: „Je to prirodzené. Všade predsa platia prírodné zákony, a v tomto prípade ide o prežitie najsilnejšieho. Počas evolúcie prežili iba tie druhy, ktoré boli najsilnejšie, a tento náš kolega výrazne oslabuje náš kolektív. Pokiaľ chce naša firma prežiť, musíme mať len tých najlepších ľudí. Preto si stojím za tým, aby sme ho prepustili.“
Na to však odpovedá jeden z manažérov: „Lenže existuje množstvo príkladov, aj z prírody, v ktorých sila spolku spočíva v súdržnosti. Mnohé zvieratá sa v prípade útoku predátorov zomknú tesne k sebe a chránia všetkých členov, silnejších aj slabších. V súdržnosti je sila a človek nikdy nevie, kedy mu krk zachráni práve ten, ktorého považoval za slabého. Ľudia by sa mali navzájom podržať, aby vytvorili súdržný a neporaziteľný tím.“
Druhý sa pridá: „Áno, presne tak ako futbalisti. Nie každý je hviezda, nie každý dáva veľa gólov, ale každý má svoje miesto. A aj keď sa mu nedarí, tak ho tréner aj tím podržia, až kým sa jeho výkony nezlepšia.“
Existuje množstvo možných analógií na jednu udalosť, ale ani jedna z nich ju nemusí dostatočne dobre vystihovať. Analógie vedia byť veľmi pekné, lenže to nám môže brániť v nájdení a vyhodnotení všetkých argumentov pre a proti.
Zamyslite sa, v čom spočívajú nedostatky jednotlivých analógií použitých v príkladoch.
Ako sa môžeme brániť?
V prvom rade je dôležité si použitie analógie vôbec uvedomiť. Často je používaná omnoho nenápadnejšie, ako v príkladoch hore. Napríklad takto:
„Zase máme problémy s termínmi. Je to presne tak, ako pred mesiacom. Vtedy sme sa dohodli, poriadne sme zapracovali a fungovalo to výborne. Preto by sme si mali dnes dať schôdzu a rozdeliť si úlohy.“ (analógia s minulou udalosťou)
„Sú v živote situácie, v ktorých sa človek musí rozhodnúť rýchlo a rázne. Tak, ako som to spravil teraz ja.“ (analógia s inými situáciami)
Klamná analógia vytvára predpoklad, že ak sú dve udalosti podobné v niektorých znakoch, tak sú automaticky podobné aj v iných znakoch, bez potreby čokoľvek dokazovať.
Preto je druhým krokom pri obrane zamyslieť sa nad tým, či je analógia dostatočne presná, alebo nie.
Do akej miery sú si dve veci v analógii podobné?
Aké sú medzi nimi rozdiely?
Sú rozdiely medzi nimi zásadné pre naše rozhodovanie, alebo nie?
Ak dospejete k názoru, že analógia je nepresná, máte právo požiadať jej autora, aby vysvetlil nezrovnalosti. Mnoho analógií prestane fungovať, keď sa ukáže, že rozdiely sú príliš veľké. Nenechajte sa uniesť pekným prirovnaním, ale vypýtajte si vždy radšej fakty a vecné argumenty.
Páči sa ti článok? Budeme radi, ak o ňom povieš ostatným.
Poriadne ma rozosmiala klamlivá analógia v reklame, ktorá sa spoľahla na to, že bežní ľudia poznajú bodavý hmyz s jedovatým žihadlom a ani netušia, že včelia kráľovná vôbec nedisponuje žihadlom ani jedovatými vankúšikmi. Ponúkali špeciálny hojivý krém, ktorého zárukou účinku mala byť jeho zložka práve s jedom od včelej kráľovnej a ešte si dovolili jeho veľmi vysokú cenu zdôvodniť tým, že veď každá včelia rodina má iba jedinú kráľovnú a tak bolo treba veľa kráľovien a včelích rodín obetovať na extrakt do toho úžasného krému.