Ako sa „čestné slovo“ zneužíva na manipuláciu, a čo s tým môžeme robiť?

Som presvedčený, že väčšina z nás sa s technikou osobnej záruky stretáva pomerne často. V mnohých prípadoch je veľmi pôsobivé, keď sa niekto za svoje slová zaručí, ale uisťujem vás, že často je to len skratka, pomocou ktorej sa chce druhý človek vyhnúť diskusii a použitiu pádnych argumentov. Stretli ste sa už s podobnými tvrdeniami?

„Môžem vás uistiť, že túto kauzu riadne vyšetríme a vyvodíme dôsledky.“

„Nemám najmenšie pochybnosti o tom, že tento hotel bude skutočne výborným miestom pre vašu rodinnú dovolenku.“

„Som úplne presvedčený, že ak prijmeme troch nových ľudí do nášho tímu, vyrieši to naše problémy.“

Druhý človek nám pri tejto technike dáva svoje „čestné slovo“. Ak sa rozhodneme odporovať mu, tak môžeme mať negatívny pocit z toho, že jeho čestné slovo znevažujeme. Ak sa to stane, manipulátor môže reagovať otázkou: „Vy mi nedôverujete?“ Ak je nám druhý človek sympatický, môže byť ťažké na takúto otázku odpovedať nie.

Táto technika ešte lepšie funguje pre ľudí, ktorí majú veľkú autoritu, teda sú experti, nadriadení, celebrity alebo významné osobnosti. Sú totiž situácie, v ktorých je omnoho jednoduchšie a pohodlnejšie spoľahnúť sa na osobnú záruku experta, ako sa snažiť hľadať nejaké vlastné riešenie – ak sa napríklad záruka týka oblasti, do ktorej sa vôbec nevyznáme.

Taktiež výborne funguje ľuďom, s ktorými máme blízky vzťah (alebo si myslíme, že s nimi máme blízky vzťah). „Môžeš mi úplne dôverovať, sme predsa kamoši, nie?“

Osobná záruka samozrejme môže byť užitočná, pokiaľ ju človek myslí úprimne. Je však množstvo situácií, v ktorých nedokážeme zhodnotiť úmysel druhého človeka.

„Zálohu nám môžete zaplatiť teraz. Máte moje čestné slovo, že zajtra, alebo najneskôr v stredu Vám doručíme kompletnú zásielku.“

„Požičali by ste mi prosím na chvíľu mobilný telefón? Potrebujem súrne zavolať mojej mame, že budem meškať. Nebojte sa, ja Vám s ním neutečiem.“

Existuje niekoľko základných spôsobov, ako efektívne reagovať na vyššie spomenuté a im podobné osobné záruky.

Ako sa môžeme brániť?

Najlepším spôsobom obrany je vytvoriť otázku alebo sériu otázok, ktorá spôsobí, že vám druhý človek bude musieť svoje tvrdenie aj niečím podložiť. Je veľmi dobré dozvedieť sa dôvody a argumenty, prečo je podľa neho tvrdenie pravdivé. Dotazovanie by však nemalo vyznieť ako protiútok, pokiaľ chceme s daným človekom udržiavať dobré vzťahy. Môže to vyzerať napríklad takto:

„Oceňujem, že sa k tomu staviate pozitívne a veľmi by ma zaujímalo niekoľko detailov. Napríklad, ako presne budete postupovať pri riešení? Kedy začnete? A ako oficiálne zaručíte ľuďom, že sa kauza naozaj bude vyšetrovať presne tak, ako tvrdíte?“

Ako by ste mohli reagovať na ostatné príklady uvedené vyššie? Vyskúšajte si sformulovať vlastné otázky. 

V mnohých prípadoch je osobná záruka overiteľná až časom. Preto je potrebné dávať si obzvlášť pozor na osobné záruky, ak od vás niekto žiada peniaze, hmotné statky, rôzne záväzky, podpisy na zmluvách a podobne. Vtedy často nestačí vypýtať si argumenty druhej strany, pokiaľ sa nejedná o človeka, ktorému absolútne dôverujete. Je lepšie sa poradiť s nezávislým expertom, alebo sa napríklad poistiť zmluvou a podobne.

Páči sa ti článok? Budeme radi, ak o ňom povieš ostatným.

1 Comment

  1. Matej Koláč Kováč 14. apríla 2016 at 16:00

    Vezmem si tento príklad: „Nemám najmenšie pochybnosti o tom, že tento hotel bude skutočne výborným miestom pre vašu rodinnú dovolenku.“
    Mohla by reakcia vyzerať takto?
    „Ponuka vyzerá naozaj lákavo, avšak, ako sa hovorieva, 100 ľudí – 100 chutí. Zaujímalo by ma preto…“ kde by nasledovali detailenjšie otázky ohľadne počtu ľudí, ceny a pod… Sú v mojej reakcií nejaké medzery?

    Reply

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *