Ako dať decentne najavo odhalenie manipulácie a zároveň ju premeniť na konštruktívny dialóg?

Juraj sa dohaduje s kolegom Tomášom na rozdelení pracovných úloh. Dohodnú sa, že Tomáš si zoberie na starosti kontrolu týždenných reportov a Juraj sa postará o kontrolu dochádzky. Na druhý deň sa vynorí Tomáš s ďalšími úlohami od vedenia, ktoré je treba si rozdeliť. Navrhne aj nasledovný postup: „Ja sa postarám o rozosielanie ponúk a prijímanie pošty. Ty sa postaraj o kontrolu reportov a dochádzky. Ok?“

Tomáš svojvoľne zmenil dohodu z predchádzajúceho dňa a teraz dúfa, že si Juraj zmenu nevšimne alebo, že sa mu nebude chcieť naťahovať a tak zmenu prijme. Ako môže Juraj reagovať, ak sa mu zmena nepáči, no nechce sa pustiť s Tomášom do otvoreného konfliktu?

Juraj môže použiť tzv. techniku tváriť sa nechápavo a pretočiť pásku späť.

Táto technika je veľmi obľúbená a často využívaná deťmi. Deti sa veľmi dobre vedia tváriť nechápavo. V dospelosti však akosi zabúdame na túto efektívnu techniku, ktorá nám v detstve často tak dobre poslúžila.

Juraj z príkladu, mohol techniku tváriť sa nechápavo a pretočiť späť, využiť následovne:

Teraz tomu nerozumiem, nedohodli sme sa včera, že si zoberieš na starosti kontrolu týždenných reportov?“

alebo

Ušlo mi niečo? Stále som v tom, že sme sa dohodli, že reporty máš na starosti ty.“

Po týchto vetách sa Juraj odmlčí, čím dáva šancu Tomášovi reagovať a poopraviť svoju výpoveď. Veľká výhoda techniky je v tom, že dáva najavo manipulátorovi, že ste si jeho manipuláciu všimli, pričom mu nechávate priestor, aby svoju výpoveď zmenil.

Neskáčete tak rovno do konfliktu a kolotoča výčitiek, čo by šikovný manipulátor mohol využiť proti vám, ale jednoducho dávate najavo, že ste jeho pokus o manipuláciu odhalili a dávate mu možnosť rozmyslieť si to a prejsť do konštruktívnej roviny rozhovoru.

Dalo by sa povedať, že podávate manipulátorovi pomocnú ruku, aby nestratil svoju tvár.

Techniku „tváriť sa nechápavo“ je možné použiť v situáciách keď:

  • nás chce manipulátor niečím zaskočiť,
  • manipulátor uhýba od témy rozhovoru,
  • chce manipulátor znovu začať vyjednávať o už uzatvorenej dohode,
  • sa manipulátor snaží vo vás vyvolať zlé svedomie.

Účinnosť tejto techniky pozostáva v tom, že všetky pokusy o manipuláciu zoberiete ako zdroj nedorozumenia. Hráte sa na nechápavého a zmäteného, čím umožňujete partnerovi zmeniť jeho komunikáciu.

Páči sa ti článok? Budeme radi, ak o ňom povieš ostatným.

2 Comments

  1. Jarmila Semanová 23. júla 2017 at 12:05

    Čo poviete na možnosť otočiť iba hlavou celkom iným smerom, ale telo ostáva nehybne? Teda neutekám, ostávam prítomná, ale hlavou a očami dám jasný signál, že toto neprijímam, že takýto spôsob komunikácie nepripúšťam.
    Asi to zaberá len na určitý typ manipulátorov?

    Reply
  2. Pingback: Ako dať decentne najavo odhalenie manipulácie a zároveň ju premeniť na konštruktívny dialóg? - Manipulácia - Čarodejníctvo

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *