Mobil je nástroj, ktorý nám doslova prirástol k telu a stal sa jednou z našich predĺžených končatín. Vďaka nemu máme na dosah nie len našich známych, či kolegov. Mobil nám pomáha pracovať z rôznych miest na našej planéte. Umožňuje nám reagovať okamžite na meniace sa podmienky. Má to však aj svoje tienisté stránky. O tom, že mobil má negatívny vplyv na našu pozornosť za volantom, na náš pracovný výkon, ak sa s ním “hráme”, či na našu schopnosť učiť sa nové veci, ak sa ním necháme vyrušovať, bolo popísaného už veľa. Okrem týchto negatívnych vlastností nám mobil môže narúšať aj naše sociálne vzťahy, či znižovať našu schopnosť rozhodovať sa a riešiť problémy.
Mobil ako zabijak schopnosti usudzovať a riešiť problémy
Nedávny výskum ukázal, do akej miery dokáže mobil ovplyvňovať našu kognitívnu kapacitu riešiť problémy a rozhodovať sa.
Účastníci výskumu boli rozdelení do troch skupín, pričom ich úlohou bolo riešiť úlohy zamerané na fluidnú inteligenciu, usudzovanie a schopnosť riešiť problémy. Prvá skupina pri riešení úloh mala pri sebe mobilný telefón na stole otočený displejom dole, pričom boli vypnuté zvonenia a vibrácie. Druhá skupina mala mobil vo svojej taške a tretia skupina nechala svoj mobil vo vedľajšej miestnosti.
Výsledky boli zarážajúce. Výkonnostne najlepšie vyšla skupina, ktorá mala mobil vo vedľajšej miestnosti, za ňou nasledovala skupina s mobilom v taške a najhoršie dopadla skupina, ktorá mala mobil na stole. Ich výkonu nepomohlo ani to, keď mobil úplne vypli.
Výkon prvej skupiny v schopnosti riešiť problémy bol podobný výkonu ľudí, ktorí nemali dostatočné množstvo spánku.
Výrazné zníženie kognitívnej kapacity má vplyv nielen na riešenie problémov, ale aj na učenie, uvažovanie ako aj na kreatívne myslenie.
Podľa kognitívnej psychológie, dôvod prečo nám mobil znižuje našu kognitívnu kapacitu je ten, že náš mozog sa veľmi rýchlo naučí venovať pozornosť tomu, čo nám opakovane prináša nejakú formu úžitku. Z toho dôvodu, sme ochotní presúvať častejšie svoju pozornosť k mobilom aj napriek tomu, že sa práve zaoberáme nejakou inou úlohou. Takéto neustále prerušovanie činnosti má negatívny vplyv na náš výkon a pravdepodobne aj na našu celkovú vyčerpanosť.
Ako si teda zvýšiť svoju kognitívnu kapacitu? Odpoveď je jednoduchá. Nájdite si priestor, kedy sa doslova svojho mobilu zbavíte a počas tohto času sa budete plne sústrediť na úlohu, ktorú chcete vyriešiť.
Odložte mobil: notifikácie, pípania a zvonenia ako forma závislosti
Sex, drogy, jedenie, hranie hier atď., to všetko sú spúšťače vylučovania dopamínu. Hormónu, ktorý slúži v našom tele ako odmena. Odmena, ktorá v nás stimuluje chuť znovu dané správanie zopakovať, aby sme dostali ďalšiu “dávku” dopamínu.
Dopamín ako hormón sa teda vylučuje pri niečom, čo náš mozog zhodnotí ako užitočné a vhodné opakovania.
Notifikácie, pípania a zvonenia sú informácie, ktoré nám hovoria o tom, že niekto na nás myslí, niekto nám poslal správu, ktorú by sme si mohli chcieť prečítať. Náš mozog sa teda naučil, že toto správanie je pre nás dôležité a preto, aby sme ho opakovali je podporené dávkou dopamínu. Dopamínu, ktorý v nás vyvolá ten skvelý pocit, že máme ďalší like, či mail.
Problém je, že dopamín je vysoko návykový. Je to príjemná odmena po tom, ako si dáte dávku drogy (mäkkej alebo tvrdej), vsadíte peniaze, či vyhráte počítačovú hru. A túto odmenu si chceme zopakovať.
Podobne funguje dopamín aj pri notifikáciach a iných formách upozornení. Ak nám zapípa mobil a my sa na neho pozrieme, aby sme zistili, že sme dostali ďalší like / email, je do nášho tela vylúčený dopamín. Častým opakovaním tejto sekvencie sa postupne stávame závislí na notifikáciách. Pípne mobil a my máme neskutočné nutkanie pozrieť sa naň a zistiť, čo sa stalo. Keď to spravíme, príde úľava a pocit krátkeho naplnenia.
Ako sa zbaviť závislosti na notifikáciách? Začnite postupne tým, že si vypnete mobil, vypnete si všetky druhy zvukových a vizuálnych notifikácií, vypnete Facebook a e-mail. Druhým krokom je, že ich prestanete počas každej voľnej chvíli kontrolovať. Postupom času sa vám podarí upokojiť sa natoľko, že vaše nutkanie chytiť mobil, pri notifikácii sa výrazne zníži.
Telefón ako podvedomý narušiteľ vzťahov
V spoločnosti iného človeka nepoužívajte mobil, ani ho nemajte na viditeľnom mieste. Je jedno, že máte vypnuté zvuky a vibrácie.
Ak si vyložíte vypnutý mobil na stôl počas stretnutia alebo rokovania, dávate tým druhému najavo, že nie je pre vás najdôležitejší. Ak je mobil vypnutý, nemá zmysel ho mať na stole. Ak je zapnutý, čo by ste spravili, ak by vám niekto zavolal? Nechali by ste to zvoniť? Zdvihli by ste to? Alebo by ste frajersky povedali, že to nezdvihnete?
Ani jedna z možností nepodporuje budovanie vzťahu s druhým. Podvedome bude mať váš partner pocit, že telefón alebo druhý človek na druhej strane linky je pre vás dôležitejší ako on.
Mobil na stole pre druhého podvedome vysiela signál, že nie je tým najdôležitejším a že nemá vašu plnú pozornosť. Tak ako som spomínal vyššie, naše mozgy sa naučili, že mobil je zariadenie, ktoré nám dáva užitočné informácie, preto nám dáva zmysel mať ho na blízku a neustále ho kontrolovať.
Problém je, že takýmto správaním dávame jasne najavo, že druhý je pre nás menej dôležitý a nemá našu plnú pozornosť.
Ak chcete dať druhému jasne najavo, že je pre vás dôležitý, vypnite si mobil a odložte ho z dohľadu. Zároveň sa na neho počas rozhovoru nepozerajte ani ho nevyberajte. Je viacero možností, ako zistiť koľko je hodín 🙂
Vlastná skúsenosť
Nedávno som bol na polícii, vybaviť si elektronický občiansky. Slečna za priehradkou mi odzdravila, bez toho, aby sa na mňa pozrela. Jej oči viseli na displeji telefónu. Povedal som jej s čím prichádzam. Na to začala v náhodných intervaloch zadávať pokyny a ďalej sa hrala s telefónom, poprípade na chvíľu klikla niečo do počítača.
Po celý čas som mal pocit, že ju otravujem. Vôbec som nemal pocit, že má záujem mi pomôcť. Môj dojem: bol som rád, že som odtiaľ rýchlo odišiel a nemusel tam tráviť viac času.
Mobil je skvelý pomocník, ale zlý pán. Je dobré naučiť sa ho používať vo svoj prospech a snažiť sa minimalizovať jeho negatívne dopady na náš život alebo na naše vzťahy.